KAMUOYUNU DUYURUSU – TEİAŞ ve EPDK dan Sanayicilere Hibrit Tokatı

EPDK dan 10.09.2021 tarihli duyurusunda “6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun geçici 29’uncu maddesi çerçevesinde…” başlıklı yazısının alt tarafında  EPDK’nın 26.08.2021 ve 10375 karar sıra numarasının 5’inci Maddesindeki ifade lisanslı kojenarasyonu bulunan sanayicilere çatılarına güneş enerjisi kurmakta yeni bir engel olmuştur.

Madde 5 neler yazmakta: “Bu Kurul Kararı kapsamında yardımcı kaynağı dayalı üniteler için tahsis edilecek toplam gücün, başvurudaki talep gücünü geçmemek üzere ana kaynağı dayalı ünitelerin toplam elektriksel kurulu gücünün %15’ini aşmamasına”

Sanayicilerimize küresel pazarda rekabetçi ve iklim krizine destek olmaları için temiz enerjiye geçmeleri için hareketlenmişken bu “MADDE 5” nereden çıktı.

Lisanslı Kojenarasyonu bulunduran bir işletmeci maalesef lisanssız elektrik üretim yönetmeliğinden yararlanamıyor. Bu yeni gelişme ile 3.000 kWe Lisanslı Kojenarasyonu bulunduran bir işletmeci çatısına azami 450 kWe Güneş Enerjisi (GES) kurabilecek durumda.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, sektörün önde gelen dernekleri GÜNDER, Solar3GW, GENSED ve GÜYAD’ı sanayicilerimizi rekabetçi olmaları için bu madde de yeni düzenleme yapılması için çağrı da bulunmaktayım.

 

Saygılarımla

Dipl. Ing. (FH) Hasan YİĞİT

hasan@enerjibaba.com

hasan@energybaba.com.tr

You may also like...