EIF Fuarının kazananı “Türkiye’yi Güneşlendirenler Resim Sergisi”

14. EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarına arkamıza bıraktık. 2007 de Ankara da başlayan ve 2020 de dijital yapılan EIF, 2021 yılında Antalya da düzenlendi.

Domino Fuarcılığı bu güzel organizasyon için kutlamak lazım.

Başta bu fuarın düzenlemesinde en önemli rol oynayan Fuar Koordinatörü Gül Yılmaz Hanımın vefatı bütün sektörü bir şaşkınlığa uğrattı ve çok üzdü, Gül Hanım her zaman sektör için EIF Fuarın bir parçası kalacaktır ve Domino Fuarcılıktan Gül Hanım’ın hatırasını yaşatmak için oturum salonlarından birini “Gül Yılmaz” adı ile ölümsüzleştirmesini rica ederim.

EIF 2021 Antalya Türkiye’nin her yerinden ziyaretçileri görebildik.

Fuarın kazanlar başında ilk başta Domino Fuarcılık gelmekte, Antalya gelmesi ile enerji sektöründe 40.000 metrekare üstünde bir alanda üst düzey bir organizasyon yapması ile yeni bir çıta getirdi. Temenni iğimiz Antalya da Growtech fuarında gibi ana salonundan hariç  dışarda çadırlarda katılımcıları ağırlamak olacaktır.

Fuarın diğer kazanını kendi doğum şehirim olan Antalya’mız. “EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı” ve Belek Regnum Otelinde her yıl düzenlenen “Türkiye Enerji Zirvesi” ile Antalya Enerjinin Başkenti olduğunu kanıtlamış oldu.

Şimdi gelelim Fuarın bir başka kazanına, bu da Fuar katılımcıların ve ziyaretçilerin aynı düşüncede olduğunu da düşünmekteyim.

“Türkiye’yi Güneşlendirenler Resim Sergisi”

Herkesin de hak vereceği gibi bu isim Gumbel Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem. “Türkiye’yi Güneşlendirenler Resim Sergisi” ile sektörde yön veren isimleri onurlandırması, arasında kendi şahsım da arasında olmasından kendim çok onurlandım. Türkiye’yi Güneşlendirenler Resim Sergisi’nin bir parçası olduğum için buradan Sayın Mustafa Herdem beye sonsuz şükranlarımı sunarım.

Mustafa Herdem Bey’in girişte yazdıkları yazı beni daha çok onurlandırdı.

Tablo da ne yazıyordu, beraber okuyalım:

“Türkiye’yi Güneşlendirenler”

Bugün dünyamızı dönüştüren güç, bilim ve teknoloji. Bu dönüşümün kahramanları cephelerden değil,  sahalarından çıkıyor. Bu sessiz kahramanlar, her gün göz önünde değiller, mütevazi ve gösterişten uzaklar.

Az sonra gezeceğiniz sergide Türkiye’nin güneş serüvenine katkı sağlamış rastgele seçilen sessiz kahramanların portreleri var. Bu portreler, alanda keşif yapan mühendisten montaj yapan güneş emekçisine varını yoğunu bu davaya adamış girişimciden malzeme tedarikçisine kadar burada yer almayan diğer sessiz kahramanların sembolüdür. Bu insanlar; sektörün emekleme günlerinden başlayıp kurulu güç 7,5 GW’a ulaşıncaya kadar canla başla çalıştılar.

İşte size sessiz kahramanlardan oluşan bir demet… Bu demette kimler var?

Türkiye’nin güneşli bir geleceği doğru ilerlemesinde emeği geçen, sektöre yerel ve ulusal düzeyde katkı sağlamış yatırımcılar, hukukçular, EPC firmaları, akademisyenler, siyasiler bürokratlar, üreticler, STK temsilcileri, danışmanlık firmaları, sektörel fuar organizatörleri, satış temsilcileri ve montaj ekipleri.

Doğru, verimli ve yararlı işler yapanlara ne mutlıu!

Şimdi Sergi alanı beraber bir gezelim; kimler varmış.

Girişte ilk olarak merhum EİF Fuar Koordinatörü Gül Yılmaz Hanım.

Devamında Solar 3GW Yön. Krl. Bşk. Yusuf Bahadır Turhan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2009-2015 arası Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız. Solartürk Yön. Krl. Bşk. Osman Özberk, TURSEFF den Seyran Hatipoğlu,  GÜNDER Yön. Krl. Bşk. Kutay Kaleli, GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, Norm Enerji den İbrahim Erkan Yenen, güneş enerjisi serüveninin ilk yıllarında TEDAŞ da Proje onaylayan ekibin başında olan Bilal Şimşek, Solarçatı’nın kurucusu Utku Korkmaz, Enerji Hukuku deyince ilk gelen isimlerden Av. Özlem Ege ve Av. Dr. Özlem Döğerlioğlu, Prof.Dr.Şener Oktik, ODTÜ-GÜNAM Müdürü Prof.Dr.Raşit Turan, Deniz Selkan Polatkan, EIF Fuarın düzenleyicisi Murat Dilek, Beşiktaş JK 1903 Yön. Krl. Üyesi ve IBT Solar’ın sahibi Hakan Daltaban, Türkiye’nin güneş enerjisi serüvenin ilk yıllarında yerli inverter üretimi yapan Mavisis’in Genel Müdürü Fatih Kavaslar, İbrahim Erden, Elin Enerji Yön. Krl. Bşk. Arda Yalı, CW Enerji Yön. Krl. Bşk. Tarık Sarvan, Akfen Enerji’nin Genel Müdürü Kürşat Tezkan, T-Dinamik Genel Müdürü. Doç. Dr. Mustafa Tırıs ve başkaları. Bir de namı diğer EnerjiBaba Hasan Yiğit.

“Türkiye’yi Güneşlendirenler Resim Sergisi” video’sunu Youtube de https://www.youtube.com/watch?v=8i6erc8Y_ik&t=5s adresinden izleyebilirsiniz.

Fuara geri dönünce fuar katılımcılar için şimdiye kadar bütün EIF fuarlarında olduğu gibi verimli geçti, yukarıda belirttiğimiz gibi Türkiye’nin her yerinden ziyaretçiler vardı, birde yurt dışından çok sayıda ziyaretçi gözlemdi.

2022 yılında 15. EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarında görüşmek üzere.

Sizce bu Fuar nerede düzenlenir?… Ben Antalya derim

 

 

 

 

Saygılarımla

Dipl. Ing. (FH) Hasan YİĞİT

hasan@energybaba.com.tr

hasan@enerjibaba.com

hasan@hasanyigit.com

You may also like...