Akkaşoğlu Grup: “Tarımda güneş enerjisi kullanımı için inovatif çözümler geliştiriyoruz”

Tarımsal sulamada ve kırsal kalkınma hedeflerine ulaşmada güneş enerjisinin kullanımının yaygınlaşmasına yönelik teşviklerin de artması ile örnek uygulamalar da hayata geçmeye başladı.

 Akkaşoğlu Grup olarak araçlarımız ile köy, İlçe ve beldelerimizi dolaşmamızın meyvelerini almaya başladık. Sosyal medya ve gerekli haber kanallarında güneş enerjili elektrik üretimi ile ilgili yapılan açıklama ve yayınlardan sonra büyük bir yoğunluk yaşamaktayız. Özellikle 3 ve 10 Kw aralığındaki tüketimi olan tüketiciler çok yoğunlukla bilgilendirilmek istemekteler.

Özellikle çiftçilerimiz ile birlikte kendi elektriğini kendin üret sloganımız ile bir çalışma başlattık. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ nın açıklamış olduğu kırsal kalkınma ve diğer destekleme modellemeleri ile çiftçilerimizin evlerinde, tarımsal sulama projelerinde ve aynı zamanda hayvan ahıllarındaki kullanmakta oldukları ekipmanların enerjisinin karşılamasına dayalı yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayabilecekleri projelerin geliştirilmesini sağlamakta ve çiftçimize bütün destekleri sunmaktayız. Hatta bu başlatmış olduğumuz proje kapsamında yedi adet 650 kw tesisi tamamlamış durumdayız. Aynı zamanda finans sağlayan bankalarımız ve destekleme kurumları ile görüşerek çiftçimizi yormadan ve güzel olanaklarla finansman modellemeleri çalışmaları da yapmaktayız.

Akkaşoğlu Grup olarak Muğla İli Seydikemer İlçesi ve Afyon Sandıklı İlçesinde Yenilenebilir Enerjili Seralar modellemesi ile bir ARGE çalışmasının hazırlıklarına başladık. Seralarımızın çatısında kullanmayı planladığımız paneller cam cam olarak tasarlanacak. İçeriye aynı zamanda panellerimizin olduğu bölümlerden sera içerisine girecek olan gün ışığı faktörünün de hesaplaması yapılarak bir proje hazırladık. Aynı zamanda bir depolama sistemi araştırması içindeyiz, bunun içinde yerli olarak üretim yapan depolama firmaları ile görüşmeler sürmekte. Tabi ki aynı zamanda depolama konusunda uzmanlaşmış olan yabancı menşeli ürünleri de inceleyerek yerli depolama üreticilerimizden daha üst düzeyde geliştirilebilen çalışmalar talep etmekteyiz. Bu yüzden de depolama için görüştüğümüz firmalar ARGE konusunda daha hassas davranmaktalar. Muğla Seydikemer deki kurulumunu planladığımız SERALARDA GES projemizin gücü 250 Kw olmasını planlamaktayız. Üretilecek enerjinin bir kısmı depolama sistemlerine verilmesi aynı anda işletmede kullanılması ve Sera içerisindeki ısının sabitlenmesi için iklimlendirme sisteminde kullanılacak şekilde projemizi hazırladık.

Aynı zamanda Muğla Fethiye ilçemizde bir okulumuzda Gelecek ve Güneş adı altında bir sosyal sorumluluk projesi başlatmaktayız. Öğrenciler ve velilerimiz ile birlikte ayda 2 gün olmak üzere 

  • Hayatımızda Enerjiyi en iyi nasıl verimli kullanabiliriz.
  • Geleceğimiz ve Güneş Enerjisi
  • Ya elektrik olmasaydı ?
  • Dünya için Güneş Enerjisi

Başlıkları altında hem velilerimizle birlikte bir bütün olarak evlatlarımızın geleceğini planlamayı hem de onlar için güzel bir gelecek bırakabilmemiz için neler yapabileceğimizi konuşabileceğimiz bir sosyal sorumluluk projesi başlatmış bulunmaktayız. Tabi ki bu projelerimizde bizlere yol gösteren GÜNDER Genel Sekreterimiz Faruk Talemcioğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Akkaşoğlu Grup olarak hızımızı ve tempomuzu hiç düşürmeden yeni projelerimize İşimiz Geleceğimiz Sloganı ile Devletimizin Milli Enerji Vizyonuna bağlı büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaşmayı planlamaktayız. Devletimiz ve Sektörümüz için başarılı bir yıl olmasını diliyor. Bu güzel ropörtaj içinde sizlere teşekkür ediyorum Hasan Bey sizin katkınız sektörümüzde çok kıymetli sizlere bu hassasiyetinizden dolayıda teşekkür ediyorum.

 

Kaynak: GÜNDERGİ (Nisan 2018)

You may also like...