Güneş Enerjisi sektörü oyuncuları ne yapmak istiyor?

30 Nisan 2019 günü dostum Kotra Sigorta kurucusu Osman Tüken Bey’in de konuşmacı olarak katıldığı IBT Soların ev sahipliğinde düzenlenen sektörel etkinlik için davet aldım. İzmir’de düzenlenecek olan bu etkinlik için açıklanması beklenen yönetmenlikten henüz ses çıkmaması yani hala bulanık sularda yüzdüğümüzü bildiğimden umutsuz ve beklentisiz bir şekilde dostum Osman Bey’e eşlik etmek için yola çıktık.  

Yönetmeliğin açıklanmasına bu kadar yakın olduğumuz şu günlerde beklentimin üstünde güzel bir etkinlik oldu. Birinci oturum içinde etkinliğe katılan üreticiler katılımcılara bağımsız ve objektif sınırları çerçevesinde sunum ve bilgi ile paylaşımlarında bulundular.

İkinci oturumda ise TURSEF ‘in kıdemli sunucusu Seyran Hatipoğlu Hanım finansmanda nelere dikkat edileceği ile ilgili bilgilerini aktardı. Ayrıca yatırımcılar tarafından nelere dikkat edilmesi gerekiği konusunda ve başvuruda yapılan hatalar üzerinde durarak hepimizi aydınlattı. Ardından TURSEF’in çalıştığı bankaların İzmir şubelerinden gelen uzman arkadaşlar ile sunum sonrası B2B görüşmeler yaparak merak eden tüm misafirlere doğru ve objektif cevaplar verdiler.

Peki o zaman gelelim benim bu yazıma ilham olan kesitlere..

Seyran Hanım’dan sonra TSE’den Gökhan Durukan Bey sunumunda Türk Standartlar Enstitüsünün görevlerini bahsetti. TSE içindeki yapılanmalardan biri olan Güneş Enerjisi Test ve Kalibrasyon Merkezi ve yaptıkları hizmetlerle ilgili bizi aydınlattı. Özellikle saha testleri sırasında gördükleri hataları katılımcılara aktararak, kimi yatırımcıların kaliteden uzak durduklarını ve denetim yapmaktan yana olmadıklarını belirtti. Avrupa’da denetim yapan yatırımcıların  oranının Türkiye’den çok daha fazla olduğunu da ekledi.

Gökhan Bey’in konuşmasında aklımda kalan  güzel bir sözü burada aktarmak isterim, fakat reklam olarak görülmemesini istiyorum. 1 Milyon USD civarında yatırım yapılırken 20.000 TL saha denetimi ve 5.000 TL Fotovoltaik Modül üretim tesisinde üretim denetiminden neden kaçılıyor. Hesaplayalım tüm yatırım maliyetinin kaçta kaçı denetim ? 

Neden reklam olarak görülmesini  istemiyorum..!  5 Milyon TL’ye yakın yatırım yapan yatırımcılara buradan ben sormak istiyorum, siz ne yapmak istiyorsunuz ? Denetim yapılmayan sahaların geldiği durum ortada, en iyi EPC ile çalışılmış bile olsa çoğu sahalarda uygulamadan kaynaklı hatalar birer birer önümüze çıkıyor. Maliyetin binde 5’i civarında bir rakamdan kaçarak 20 % ve üstü verim kaybı ve beraberinde getirdiği gelir düşmesini nasıl riske alabilirsiniz ?

EPC Şirketlerinin garanti verebileceği yasal zorunlulukları 2 yıldır. Ve 2 yıldan sonra çıkan hataların getireceği verim kayıpları için mahkeme koridorlarında yaşayacağınız zaman kaybını da kayıplarınız arasına eklemeniz gerekiyor. Size buradan rahatça şunu söyleyebilirim ki üretici hatayı EPC’nin üzerine, EPC’de üreticinin üzerine atar.  Bu döngü böyle sürer sürer gider. Sonunda kaybeden siz (yatırımcı) olacaksınız. Bunu mu istiyorsunuz ?

Baştan kaliteli danışman, kaliteli ürün, kaliteli EPC ve son olarak DENETİM de eklense size söz verebilirim sorunsuz 25 YIL yüksek performans keyfini yaşayabilirsiniz. Bu halkadan biri eksik olursa… (cevabı kendiniz verin)

Nedense TSE sunumundan benim aldığım sonuç Türkiye’de işler böyle yürümüyormuş. Nedenini ise yatırımcılara sormak lazım !

Gelelim Sigorta sunumuna, Kotra Sigorta’nın sahibi Osman Tüken Bey’in yaptığı sigorta sunumunda sigorta poliçesinin içeriği incelenmeden işlemlerde sonunda yatırımcıların sorun yaşayabileceklerini belirtti. Güneş Enerjisi için küçük ölçekliden mega projelere kadar sigorta çeşitlerini tanıttı.

Sonuç: Türkiye Güneş Enerjisi sektörü yalnız İstanbul ve Ankara’da değildir. İstanbul ve Ankara’da  yapılan fuarlar ve konferanslar sektörümüzün büyümesi için çok önemli, yalnız Anadoludaki küçük yatırımcıları ve sanayicilerimizi de bilgilendirmek için bu tür sektör buluşmalarının daha da çoğalmasını diliyorum. Ayrıca İstanbul ve Ankara’dan hariç Anadolu’nun başka şehirlerinde de fuarların artık hayata geçme zamanı geldiği düşüncesindeyim.

Bugün ki yazımı bir uyarı niteliğinde bitirmek istiyorum. Sektörün önde gelen Derneklerinden biri gecen günler bir Uluslararası Fon haberi ile beraber Belediyelere yönelik bir etkinlik planladığını açıkladı. Tesadüfen bu çalışmanın “Yap-İşlet-Devret” modeli olduğunu öğrendim. Anlamadığım olay bu etkinlikte konuşmacı olarak da katılacak olan o derneğin Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri acaba “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelikleri” hiç incelediler mi?

Aslında incelememiş olsalar bile muhakkak 25 Mart 2019 tarihinde Enerji Portalı ‘nda yazdığım “Belediyeler ve Güneş Enerjisi” köşe yazımı dernek yönetim kurulu üyelerinden okuyan biri olmuştur diye düşünüyorum. Tam bu konu üzerine neden ”Yap-İslet-Devret” modelinin yapılamayacağını belirtmiştim oysa ki.. O yazımda belirttiğim görüş bildirimleri EPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş imzalıydı. Okumak istiyorsanız https://www.enerjiportali.com/belediyeler-ve-gunes-enerjisi bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bu gafı yapanların Türkiye’de önde gelen Güneş Enerjisi derneklerinden biri olması ve TSE sunumunu da torbanın içine koyarsak; kafamda bu soru geliyor…

“Güneş Enerjisi sektörü oyuncuları ne yapmak istiyor?”

You may also like...