Bilinçli Yatırımcı Üreticiyi ve EPC’yi Yönetir – Hasan YİĞİT

Son zamanlarda Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz Beyin bazı yazıları bizim güneş enerjisi sektörünü de direk ilgilendirebilir, son yazım “Usta mı Acemi mi?” gibi…

Geçenlerde “Tüketici, üreticiye karşı sorumluluk taşımalı” başlıklı bir yazısı vardı.

Başta yine buradan bazı yerleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Üretilen mallar giderek çoğalıp çeşitlenince, bilinçsiz tüketim, bütçelerimize zarar verir oldu. Üretici bilişim teknolojileriyle akıllanırken tüketici daha bilinçli olmak zorunda kalacak. Aksi halde zarar eder.

Tüketicilerin haklarından söz etme ezberimizi bozmayalım ama tüketicinin de bilincini sisteme katarak daha iyi bir üretim için sorumluluk taşıdığını bilelim.”

“Bilinçli her tüketici, sadece üreticiyi terbiye etmiyor aynı zamanda ülke ekonomisinin de kaynaklarını daha akıllıca kullanılmasını sağlıyorlar. Kötü üreticiler akıllanıyor, hileli satıcılar iflas ediyor.”

“Bu bakımdan bilinç; en az parası kadar tüketicinin gücüdür.”

Gelelim bizim Güneş Enerjisi sektörüne. Endüstriyel çatı projelerinde çoğu işletme sahibinin ne kadar bilinçli olduğunu sorgulamak lazım.

Birde bilinçsizce fiyatları hiç olmaması gereken seviyeye düşüren yatırımcılar var. Sonuç ne olur: “kar yapacağım düşüncesiyle pahalı bir sistem olur”.

Bununla ilgili 4 Mart 2020 tarihli “Her şeyin bir ederi var” yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Benim en sevdiğim cümle “En Zayıf Halka Santralin Verimliliğini ve Verimsizliğini belirler”. Bu cümlenin cevaplarının arasına  “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim mantığı” ile düşünmeyen “BİLİNÇSİZ GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMCISINI ’da ekleyebiliriz.

Bu belki biraz sert oldu, yalnız endüstriyel çatısına güneş enerjisi kurmak isteyen bilinçsiz işletmecinin ileride yaşanacak sorunların da olacağını bilmesi gerekmez mi?

Bilgi gücünün yatırımcının elinde olması gerekir. Ayrıca EPC şirketini ve üreticileri yönetmesi gerekir, tersi değil. Maalesef bizde çoğunluğunda EPC şirketleri yönetmekte.

Yatırımcının bilinçli olması için en baştan bağımsız, bilgili ve sektörü iyi tanıyan bir danışman ile anlaşması gerekir.  Projelendirme, kurulum ve santralin üretim süresi boyunca yanında olan biri.

Bilinçli yatırımcıların EPC firmalarını ve üreticileri yönetebilmesi için ve kontrolü kendi elline almak için şartnameye bazı özel maddeler koydurması gerekir, Bununla ilgili gelecek yazımda bazı maddeleri paylaşacağım.

Yazımı Wuham dan gelen arkadaşımızı hayatımıza sokmamak için Maske, Mesafe ve Hijyen kuralların uyalım uyarısı ile kapatmak istiyorum. Ayrıca alacağınız Maskeyi Sağlık Bakanlığın “Ürün Takip Sistemi” ÜTS de kayıtlı mı diye kontrol edin. Sağlıksız ve COVİD’e karşı sıfır koruma olan ucuz maskelerden kaçınalım.

 

Dipl. Ing. (FH) Hasan YİĞİT

hasan@hasanyigit.com


13 – 15 Ekim 2021
EIF Antalya da

You may also like...