1450 °C ‘den başlayan yolculuk

Başlığa ilk bakışta çoğunuz yazımın başlığın içeriğini belki anlamamıştır. Normalinde Güneş Enerjisi sektöründe bir mühendis bu ifadenin anlamını bilmesi gerekir…

Kısa bir zamana kadar Türkiye deki Fotovoltaik Modül üretim sektörü “montaj” safhasından dışarıya çıkamamıştı.

3 Yıl 9 ay öncesine geri dönelim, 4 Nisan 2017 tarihindeki köşe yazımın başlığında ne yazıyordu; “Sadece yerli panel yetmez, hücre ve wafer da lazım”

Yerli FV Modül üreticilerimiz Gözetim Belgesi sonrası yurt dışından gelen FV Modüllerine bir engel getirmelerinden hariç bugüne kadar “Montaj” hattından daha dışarıya çıkamadılar.

Ben o tarihimde satır aralarımda ne yazmıştım, hatırlayalım; “Yerli fotovoltaik modül üreticileri “Hücre Üretimi Güç Birliği” çatısı altında bir araya gelip Wafer ve Hücre üretim Tesisi kurabilir.”

Yapıldı mı? Ben Bilmem, Ben Yabancı…

Kısa bir süre önce o tarihe kadar FV Modül üretimin sektöründe olmayan Kalyon Gurubu Türk Güneş Enerjisi Sektörün gururu olacak yatırımı hayata geçirdi.

Sektör de bazıları yapamaz dediler, daha çoğunu yaptılar, en üst teknolojide yapılmış harika bir tesis önümüzde ve çalışanlar en üst titizlik ile çalışmakta. Tam bir profesyonel bir ekip, Avrupa standartlarında “Takım Ruhu” kavramında.

Çalışanlarda o ruhu hissediyorsunuz.

Gelelim 1450 °C olayına; ben 2017 yılındaki yazımda wafer ve hücre üretimi diyordum. Kalyon Gurubu çıtayı daha yukarıya koyup devasa tesisin içinde İngot ve Brick üretimlerini de kendi entegre tesislerinde yapmakta.

72 adet İngot üretimi “Fırınları” mevcut ve o fırınlarda ingot’ları üretebilmek için 1.450 °C ısı lazım. Bir İngot’un üretim süresi 2 gün sürmekteymiş. 2 gün sonra 5.000 mm uzunluğunda ve 228 mm çapında bir ürünümüz fırından çıkmakta.

Başlığımıza geri dönelim “1450 °C ‘den başlayan yolculuk”; KalyonPV tesisinde bir Fotovoltaik modülün üretim yolculuğu 1450 °C ‘de başlamakta…

İngot nedir, bilmeyenler için bir kaç cümle ile anlatalım; %99,9999999 (9N) saflıktaki çoklu kristal yapıya sahip polisilikonun 1450 °C sıcaklıktaki fırınlarda özel bir metodoloji ile tekli ve düzenli mono kristal yapıya dönüştürüldüğü üründür.

İngot üretiminden sonra her ingot birkaç test aşamalarından geçip Brick yapımına geçmektedir. Burada “kütük” gibi olan ürünümüz “külçe” olarak önümüze gelmektedir.

Brick nedir, bunu da birkaç cümle ile anlatalım; İngotun kırpma, kareleme, pah kırma ve yüksek kalitede yüzey polisajının yapıldıktan sonraki ölçülendirilmiş halidir.

Bu 2 açamadan sonra modül üretim yolculuğunda wafer yol kavşağına gelmekteyiz. Bu kavşaktan sonra mikron ölçekte devam etmeye başlamaktayız.

Ölçüm testlerinden başarıyla geçen külçelerin, insan saç telinden daha ince 55 mikron elmas tellerle kesilerek farklı kimyasal ve ultrasonik temizlikten sonra kalitelerine göre sınıflandırılarak elde edilmiş 180 mikron kalınlığında Wafer’ler önümüze çıkmaktadır.

Öbür kavşak da karşımıza çoğumuzun kelime çekmecelerinde de bulunan “Hücre” kelimesi önümüze çıkmakta.

Bu aşamada elde edilen Wafer’ler özel ve ileri teknoloji yüzey işleme, nano kalınlıkta yüzey kaplama ve değişik kimyasal prosesler kullanılarak ileri teknoloji ürünü haline getirilmekte.

Yolculuğumuzun son kavşağında bildiğimiz fotovoltaik modül üretimi yapılmakta.

Fabrika gezisinden sonra etkilenmedim diyemem. Bir Türk şirketinin Küresel Fotovoltaik Modül üretim üst ligine çıkmasından gurur duymaktayım.

Buradan benim KalyonPV tesisi gezi isteğimi geri çevirmeyen Kalyon Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Kübra KALYONCU SEHERLİ Hanımefendiye, KalyonPV ziyareti sürecince bize yardımcı olan Kurumsal İletişimden Kaan Ahizer Bey ve Ar-Ge Müdürü Fırat Es Bey’e teşekkürlerimi sunarım.

Yazımın son satırlarını Türkiye liginde bulunan Fotovoltaik modül üreticilerinden bir dileğim ile bitirmek istiyorum. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında en az 5 tane Wafer veya Hücre üretim tesisin hayata geçmesi. Ben 1450 °C  ‘den bir yolculuk başlayın demiyorum; Wafer veya Hücre üretiminden bahsediyorum. En azından bu hayalimi 2023 yılında bazı Fotovoltaik üreticilerimiz hayata geçirir.

 

Dipl. Ing. (FH) Hasan YİĞİT

hasan@enerjibaba.com


 

13 – 15 Ekim 2021
EIF Antalya da

 

You may also like...