Borsa da hisse satışlı YEKA modeli – Mansur Zafer TOPALOĞLU yazdı

Bildiğiniz üzere geçen günlerde Güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları (YEKA) ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin yarışma iptal edildi.

Bu yarışma daha önce Resmi Gazete’de 5 Ekim 2018 tarihinde ilanına çıkılan İhale için, son tekliflerin 31 Ocak 2019’da alınacağı duyurulmuştu.

Bu yarışma iptalinin açıklanmasından hemen sonra, YEKA-1 (Karapınar) için Hanwha ve Kalyon Ortak  Girişimi Grubu (OSG) arasında ortaklığı sona erdirme kararı aldığı haberleri patlak verdi.

Halbuki YEKA için fotovoltaik hücre ve güneş modülü fabrikası ve Arge Merkezi için temel atma töreni 21 Aralık 2017 tarihinde Ankara Sincan Başkent OSB’de gerçekleştirilmişti. 

Şuan Taraflar, bu konuda görüşmelere başlamış. Kalyon’un, başka bir yabancı ortakla projeyi gerçekleştirmek için girişimlerde bulunabileceği belirtiliyor.

Peki bu hızda gidersek Türkiye’nin 2023 GES hedefi ne olacak. Yakalamak için birden gaza mı basılacak. 2018 öncesi hat kullanım bedeli artışı sebebi ile yapılan hızlı kalitesiz GES’ler mi ortaya çıkacak. Halbuki bunu zamana yayarak kaliteli GES’lerin olması sonrasında çıkacak OPEX maliyetlerini ve kayıpları azaltmak Ülke ekonomisine verilecek zararı azaltacaktır.

Bilindiği üzere  2020’de sona erecek YEKDEM yerine yeni dönemde nasıl bir mekanizma olacağı tahminlere dayalı olmaktadır. İptal edilen yarışmaların olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman tahminlerin akıbetinin ne olacağıni siz düşünün.

Şuanda  sektör içinde olan bir çok dernek, firma ve kuruluşlar Mini YEKA’dan tutun ortaya bir çok fikir atmaktalar.  Bununla birlikte YEKA-1 de yapılan hatanın farkına varıldı ki yeni yanınlanan Enerji Depolama üzerine yönetmelik taslağı çok doğru bir karar olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Gece üretim yapamayan, sadece gündüz üretim yapabildiğiniz ve güneşin hareketine göre değişken bir enerji üretimini iletmek çok zor bir konu olduğunu anlaşılmış olmalıdır ki bu yönetmelik taslağı yayınlandı.

Şimdi esas anlatmak istediğim konuya gelirsek;  Ben herkesin söylediğinden farklı bir YEKA modeli anlatmak istiyorum.

Şöyle;

Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı büyüklüklerde YEKA’lar olabilir. Bu YEKA lar için MİNİ yada MEGA demeye gerek yok. Yine yarışma yapılsın. Yarışmayı bir firma kazansın fakat yatırım/kazanç tek bir firmaya ait olmasın. YEKA-1 de ayrılığın ana unsuru finans bulunmmamakta olduğu sektörde konuşulmakta. Asgari yüzde 49’ını borsa da hisse satışına sunma şartıyla, finans ayağın bir bölümü de çözülmüş olur. Hali hazırda bir çok yatırım yapmak isteyen yatırımcı (Yurtdışından yatırımcılar dahil olmak üzere) var. Bu yatırımcılar katılım yapmak istedikleri kadar katılabilsinler. Sonunda üretilen elektrikten katılım miktarı kadar gelir elde edebilsinler. Bu süreç devletin denetiminde olunca çok güzel bir YEKA modeli ortaya çıkacağını düşünüyorum.  Bu model ile lisanssız GES yapmak isteyen yatırımcılara çözüm sunmuş olunacaktır.

Buna farklı bir açıdan bakarsak Türkiye’de genelde bir alışkanlık vardır. İnsanlar genelde yatırım için ev alırlar. Aldıkları evi kiraya verirler. Bu şekilde gelirlerini değerlendirmiş ve ek gelir sağlamış olurlar. Bunun yerine bahsettiğimiz modeli uygularsak bu beton binalara para yatırma yerine söylediğimiz modele katılım olanağı sağlanarak bir çok kesimden yatırımcı kazanmış olunacak. Her yatırımcı bütçesi kadar yatırımcı olacak ve farklı bir finansman modeli ile risk dağıtılmış olunacaktır.

You may also like...