Yeni Nesil Enerji – Miscanthus -1-

Miscanthus X Giganteus Nedir ?

Miscanthus X Giganteus, ilk olarak Asya ülkeleri olan Kore, Vietnam ve Cin de görülmüstür, bu yüzden de cin fidesi diye de anılmaktadır.

Bir CO4 bitkisi olması sebebiyle dogaya katkısı yüksektir. Emission degeri düsük, ve yetisiminde dogaya verdigi katkıları oldukca coktur.

Miscanthus X Giganteus Yetistirilmesi :

Miscanthus X Giganteus, kök fideden cogalma seklinde gelismektedir, ekilen 1 adet Rhizome 1 m² alan icerisinde tamamen yaklasık 60 adet yeni dallanma ile bütün alanı dolldurarak yetismektedir. Ilk yıl yabancı ot ile mücadele harici gübreleme gibi baska bir islem yapilmaktadır. 3 yıldan itibaren gübre ve yabanci ot ile mücadele gerektirmemesi Üretici acısından is gücünü azaltarak katkı sağlamaktadır. Suya fazla ihtiyac duymamasi sebebi ile bir cok bölgede yetistirlmesi mümükündür.Ekimi kolay olan bu ürünün en büyük avantaji ise ekiminden 15 ay sonra ilk ürün elde edilmekte ve bundan sonra 20 yıla varan bir süre icerisinde her yıl düzenli olarak ürün alınabilmektedir.

Miscanthus X Giganteus Hasattan elde edilen ürünün kullanimi :

Miscanthus X Giganteus, kullanım alanları tam olarak sınırlandırmak mümkün degildir, ancak suana kadar denenmis ve verim alınmıs kullanım alanlarının basında Katı yakıt olarak kullanılması gelmektedir. Bölgelere göre ekilen ürünün kullanım maksati farklilik göstermektedir, gerekli olan bölgelerde hazmi kolay oldugundan hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Bunun en basli sebebi bazi bölgelerde su oraninin düsük olmasından dolayı bir cok hayvansal yem icin üretimin güclüklerini miskanthus ile yasanmasıdır. Bunların yanı sıra, ısı yalıtım malzemesi olarak bir cok yapısal alanda kullanılmaktadır. Hayvanların altlarına serilen kuru ot cinsinden de Atyetistiriciliginde oldukca cok aranan bir üründür. Bilinen bir baska kullanım alanı ise Su arıtımıdır.. Tabi ki basta söyledigimiz gibi bu kullanım alanların büyümesi oldukca dogaldır.

Miscanthus X Giganteus Yatirimisal Önemi :

Miscanthus X Giganteus, suan Avrupa birligi ülkelerinin basta gelen lokomotif ülkelerinde en karlı yatırım imkanları arasında görülmektedir. Bunun en baslıca sebebi Miscanthus X Giganteus`un 20 yıl gibi bir süre ile verim vermesidir. “Bir kere ekin 20 yıl verim alın“ gibi bir söylenis burada hayal degil gercektir. Ortalama olarak 26 T/Ha olarak belirlenen ürün verimide göz önüne alınacak olursa düzenli gelir saylayan bir yatırım aracı olarak da görülmektedir. Katı yakıt olarak yakıldıgında 4 KWh /Kg elde edildigi analizlerce kanıtlanmıstır.

Profosyenelce hazırlanan Rhizomen (fideler) Ciftcilere direk olarak ekime hazir bir sekilde Sunulmaktadır. Bu Rhizomen (fideler) verim garantisi elde edilebilmek icin 2 yasında ki Fidelerden elde edilmektedir.

•Kaba: 130 – 150 kg/m³   •Topak: (1,2m*0,70m*2,00m = 400 kg (235 kg/m³)

ISI degerleri :

4,471 kWh/kg (14% Nem oraninda)

4,3 KWh/kg (15% Nem Oraninda)

2,3 kg Miscanthus yaklasık olarak 1 Litre Fuelöil esittir.

1 kg Miscanthus-Talasi yaklasık olarak:

– 0,41 m³ Dogalgaz

– 0,43 l Fuelöel

– 0,65 l Sıvı gaz

– 1,06 kg Odun

– 0,88 kg Talas (Odundan)

– 0,88 kg Talas ( Samandan)

– 0,91 kg Talas (Arpadan)

– 0,72 kg Kömür

– 4,30 KWh Elektrik

Kaba Agirlik :

Miscanthush Talası 760 kg/m³(?), 15%(?) Nem Oraninda

Miscanthuspellets 640 kg/m³

Yakit Ücretlendirilmesi/ Enerji Fiyatlari :

Yaklasık olarak 10 €/100 kg (10 €/dt) Miscanthus diger Gaz ve Sıvı

yakıtlara oranla daha maliyeti düsüktür. Isı enerjisine dönüstürlmüs

olarak degeri 0,025 €/kWh.

Elde edilen Hasat oranı ile degerlendirildiginde yaklasık 1 hektar

alandan elde edilen ürün 2.500 – 3000 Litre Fuelöil yerine gecer.

ÖNEMLİ DUYURU..!

“Miscanthus” ismi 1,4,11,16,19,20,31,41 ve 42^nci sınıf kapsamında marka olarak korunmaktadır.
“Miscanthus Pelet” ismi 4 ve 31’nci sınıf kapsamında marka olarak korunmakta.

You may also like...