HER ZAMAN ÜRETİCİ Mİ SUÇLU, TÜKETİCİ SUÇLU DEĞİL Mİ?

Bilindiği gibi çoğu tüketiciler dibe vuran pazarlık yapmaktalar.

Bu da beraberinde üreticiler tarafından üretilen ürünlerin kaliteden yoksun olması ve bazı üreticilerin ucuz maliyetli, kasten ayıp ürünleri piyasaya sokmasına neden olmuyor mu?

Bir örnek:

Bir Türk iş insanı Çin’e gider ve kurşun kalem sipariş vermek ister. Tanesi  1 dolardan başlayan pazarlıkla 0,10 dolara kadar pazarlık yapar ve siparişini verir. Beraberinde bu ürünü nasıl ucuza aldığının sevincini yaşar.

Türkiye’ye dönünce 6 hafta sonra konteyneri gelir ve bir bakar kurşun kalemlerin içinde karbon yok. Üreticiyi arar ve şikayetçi olur. Üretici der sen 1 dolarlık değil, 10 sentlik ürün sipariş verdin der.

Bir modül üretici Wp’i 35 dolarsent’ten satar, başkası 30 dolarsent’ten. 35 dolarcent’ten satan üretici kaliteli ham maddeler kullanır ve pozitif tolerans verileri olur ve öbür üretici kaliteli ham madde kullanmaz ve eksi 5’e kadar tolerans verir (± %5). Kaliteli ürünün ömrü sorunsuz 25 yıl dayanıyorsa, öbür modül de 5 yıl içinde sorunlar yaşanabilir. Bu da demek oluyor ki sonunda 35 dolarsentlik olan ürün ucuz üründen daha ucuza gelmiş oluyor.

Bir atasözümüz var “Ucuz alan pahalı alır”.

Enerjibaba’nın önerisi ucuz alacak kadar zengin değilim.

You may also like...