Depolama YEKA Projelerinde yerini alacak

GÜNDER, Yenilenebilir Enerji Depolama ve Elektrikli Araç Teknolojileri Çalıştayı İstanbul’da gerçekleşti. Çalıştayda konuşan YEGM Yeni Teknolojiler Daire Başkanı Öztürk, enerji depolamasının, YEKA projelerinde de değerlendirileceğini açıkladı.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) ve ELTEMTEK 20 Nisan tarihinde İstanbul Point Hotel’de ortaklaşa Yenilenebilir Enerji Depolama ve Elektrikli Araç Teknolojileri Çalıştayı düzenledi. Çalıştay ile enerji sektörüne hizmet veren bütün paydaşlar buluştu. Enerji Uzmanı Özgür Gürbüz moderatörlüğünde yapılan Yenilenebilir Enerji Depolama Çalıştayı’nın öne çıkan konu başlıkları ulaşım, elektrik depolama, finans, mevzuat, şebeke, eğitim ve AR-GE çalışmaları oldu.

TELEMCİOĞLU: “DEPOLAMA GÜNEŞ İÇİN BÜYÜK ÖNEM ARZEDİYOR’’ 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu, depolamanın konutlarda güneş enerjisi kullanmanın en önemli parçası olacağını vurguladı. Telemcioğlu, “Türkiye ve Dünya’da depolamadaki gelişmelerin güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlayacak. Güneşin ışınımını korumak ve sürdürülebilirliği için depolama şart. Depolama alanında yapılacak her yenilik güneş için olumlu” ifadelerinde bulundu. Yenilenebilir Enerji Depolama ve Elektrikli Araç Teknolojileri Çalıştayı’nın ikincisinin kamu kurumlarına yönelik olarak Eylül ayında gerçekleşeceğini açıklayan Telemcioğlu, çalıştaylar sonucu hazırlanacak raporların kamu kurumları ve sektör paydaşlarının kullanımına sunulacağını da duyurdu. Çalıştayın ortak düzenleyicisi ELTEMTEK adına sözü alan Yaşar Öztürk de güneş enerjisi sektörünün gelişmesi adına verilen her çabaya destek vereceklerini belirterek katılımcılara teşekkür etti.

Çalıştaya kamu adına katılım gösteren Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Yeni Teknolojiler Daire Başkanı Fatih Öztürk, yeni YEKA projelerinde depolamaya yer vermeyi düşündüklerini açıkladı. Öztürk, güneş enerjisinde depolamanın geleceğe ışık tutacağını belirterek, sektör paydaşlarını bu konu ekseninde etkinlikler düzenleyerek bir araya getiren ELTEMTEK ve GÜNDER’e öncü oldukları için teşekkür etti.

Elektrik Depolama ve Elektrikli Araç Sanayicileri Derneği Başkanı Şahin Bayram, Dünyada Yenilebilir Enerji ve Depolama başlıklı sunumunda Enerji sektörünün en yeni konularından birinin enerjiyi doğru depolayabilmek olduğunu söyledi. Bayram, Türkiye’nin Dünya ülkelerine göre enerji depolama sistemlerinde çok önünde yer aldığını, önemli olanın zamanı ve enerjiyi doğaya uyumlu bir şekilde depolandığında dünya lideri olunacağını kaydetti.

“ŞAPCİYAN: BİZ DE VARIZ”

Dünya’nın birçok yerinde hizmet veren kablo ve bağlantı ekipmanları firması Staubli’yi temsilen konuşan Artun Şapciyan ise, depolama alanına yeni girdiklerini ancak çok kısa zamanda önemli oyunculardan biri olmak istediklerini söyledi. İki ayrı oturum şeklinde yapılan çalıştayda, YEGEM’den Niyazi Akgül de enerji depolama çeşitleri hakkında bilgiler verdi.

2’NCİ ÇALIŞTAY EYLÜL’DE YAPILACAK

Çalıştayda ayrıca; bilgi alışverişinin interaktif gerçekleşmesi adına çalışma grupları oluşturuldu.  Şebekeler, AR-GE, mevzuat, finans ve ulaşım alanlarında görüş ve teklifler hazırlayan çalışma grupları diğer gruplarla önerilerini paylaştı. Eylül ayında ikincisi gerçekleşecek çalıştay ile depolama konusundaki rapora son şekli verilerek rapor, sektörle ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak.

You may also like...