SMART ENERGY YÖNETİM KURULU BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ: ‘Hedefimiz dünya çapında en kaliteli güneş paneli üreticilerinden biri olmak’

Yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye’ye önemli bir yatırım kazandıran Smart Energy, hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en kaliteli güneş panellerini üretmeyi hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda çalışmalara hız verdiklerini belirten Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, “Ürettiğimiz paneller ile ülkemize yeni bir ihracat kapısı da açmak istiyoruz” dedi.

Güneş enerjisi sektörünün önemli yatırımcılarından Smart Energy, bir yandan yeni güneş enerjisi santralleri (GES) ile büyümesini sürdürürken, diğer yandan da panel üreticisi olarak hedeflerini büyüttü. 2017’yi yatırım yılı, 2018’i de faaliyetlere hızlı verme yılı olarak gören Smart Energy’in hedefinde, ‘Dünyanın en kaliteli güneş paneli üreticilerinden biri olarak inovatif bir anlayışla gigawatt kapasiteli üretim yapabilen bir şirket olmak’ yer alıyor.

GES yatırımcısı olarak 2009 yılından bu yana Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Smart Energy, Ağustos 2017’de bu tecrübesini güneş paneli üretimine de taşıyarak sektörün önemli oyuncularından birisi olma iddiasını ortaya koydu. Gebze’deki fabrikasının devreye girmesiyle güneş sektöründe hem yatırımcı hem de üretici kimliği ile faaliyet gösteren Smart Energy, dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan Çin merkezli SUMEC’i stratejik ortak olarak Türkiye’ye getirmeyi başardı. 23 bin 500 metrekarelik alanda kurulu üretim tesisinde tüm dünyada kabul görmüş kalite standartlarında Phono Solar markalı yeni nesil güneş panelleri üreten Smart Energy, faaliyete başladığı ilk ayda teslimat gerçekleştirerek, sektördeki yerini sağlamlaştırdı.

Smart Energy’nin fabrikası, bugün itibariyle 400 MW’lık kapasite ile üretimde. Çok yakın gelecekte 1.200 MW’lık tam kapasiteyle çalışması planlanıyor. Şirketin hedefinde güneş hücrelerini Türkiye’de üretmek ve ‘Türk Malı’ güneş panellerini tüm dünyaya ihraç etmek var. Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, şirketin bu vizyonunu şöyle özetliyor: “Hedefimiz, Türkiye’de ürettiğimiz panelleri dünyanın birçok ülkesine ulaştırarak ülkemize yeni bir ihracat kapısı açmak. Avrupa ve Amerika’nın yanı sıra, Afrika ve Arap ülkelerine Smart Energy kalitesini ulaştırmayı ve 2020 yılına geldiğimizde faaliyet gösterdiğimiz ülke sayısını 20’ye çıkarmayı istiyoruz. Nerede yeşil enerjiye ihtiyaç duyan bir ülke varsa, Smart Energy olarak orada bulunmayı görev addediyoruz. Çünkü Türkiye’nin güneş sektöründe büyük bir potansiyeli olduğunu görüyoruz. Bu sektörün güçlü ve saygın firmalarla büyüyebileceğini, büyümesi gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin müteahhitlik alanındaki bilgi ve tecrübesinin ‘güneş müteahhitliği’ olarak başka ülkelere taşınabileceğini öngörüyoruz. Geçmişte inşaat sektöründe elde ettiğimiz başarıyı şimdi de diğer ülkelerdeki GES kurumlarını üstlenerek elde edebiliriz.”

‘TEMİZ ENERJİYE DAHA FAZLA YATIRIM ŞART’

Türkiye’nin ekonomisine değer katmak hedefiyle yola çıkan Smart Energy, üretimin yanı sıra, GES yatırımcısı kimliğiyle de faaliyetlerini sürdürüyor. Şirketin GES yatırımlarının değeri 2017 itibariyle yurtiçi ve yurtdışında toplam 100 milyon doları geçti. Halil Demirdağ, Türkiye’de gelecek nesiller için yerli ve yenilenebilir enerjiye daha çok önem verilmesinin şart olduğu görüşünde. Demirdağ’ın bu konudaki değerlendirmeleri şöyle: “Türkiye sahip olduğu yeşil enerji kaynaklarının çeşitliliği açısından çok şanslı bir ülke. Yenilenebilir enerji kaynakları birbirini tamamlayarak kendi içinde doğal bir denge oluşturuyor. Zengin ve tükenmez bir temiz enerji hazinemiz olduğunun farkına varmalı ve bundan en verimli şekilde yararlanmalıyız. Çünkü güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapılması, cari açığın gelecek nesillerin sırtına yük olmaktan çıkması anlamına geliyor. 1 MW’lık bir GES yatırımıyla neredeyse 2 milyon KW/saat elektrik üretebiliyor. Çalışan her güneş santrali, 80 ile 100 bin dolar civarında kaynağın yurtdışına gitmesini engelliyor. İşte bu nedenle sürekli gelişip kendini yenileyen sanayimizin yenilenebilir enerjiyi gündemine daha çok alması gerektiğini düşünüyoruz. Sanayi kuruluşlarımız yatırımlar dışında, tesis çatılarını GES’e dönüştürerek hem çevre hem de verimlilik açısından ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayabilir. Smart Energy olarak biz de tecrübemiz ve olanaklarımızla güneş enerjisine yatırım yapmak isteyen herkese destek olmaya hazırız.”

 ‘GÜNEŞ ENERJİSİNDE PAHALI DEVİR BİTTİ’

Smart Energy’nin Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan’ın yanı sıra, Türkiye’nin Kayseri, Karaman, Aksaray, Niğde, Urfa ve Antalya gibi birçok şehrinde GES yatırımları bulunuyor. 2017 itibariyle 100 MW’a yakın GES yatırımına imza atan şirket, 350 MWp’ın üzerinde projeye de kurulum ve danışmanlık desteği sağladı. Halil Demirdağ, güneş enerjisine yatırım yapmanın eskisi kadar pahalı ve külfetli olmadığı görüşünde: “Eskiden 1.000 MW’lık bir güneş paneli hücre fabrikası kurmak için milyar dolarlardan bahsedilirken, günümüzde bunun onda biri kadar yatırımlarla söz konusu üretim düzeyine ulaşılabiliyor. Yenilenebilir enerji teknolojisini üreten makineler gelişip ucuzladı. O makinelerin ürettiği teknolojiler de artık daha verimli. Güneşin zamanla hücre, wafer ve ingot üretimiyle neredeyse tamamen Türkiye’de üretilebilen bir enerji kaynağı haline gelebilmesi mümkün” diyerek sektördeki büyüme potansiyelinin altını çiziyor.

Smart Energy, üretim ve yatırımların yanı sıra güneş enerjisi sektöründe yerini almak isteyen yatırımcılara değer mühendisliğinden anahtar teslimi inşaat (EPC) hizmetlerine kadar pek çok alanda destek veriyor. Demirdağ, güneş enerjisini yalnızca kârlı bir alan değil, aynı zamanda bir sosyal sorumluluk görevi olarak görüyor ve iş dünyasına bu alana daha çok ağırlık vermelerini öneriyor.

 


SMART ENERGY HAKKINDA

Yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımlarına 2009 yılında doğu Avrupa’da başlayan Smart Energy, halen Balkanlar’da ve Türkiye’de hizmet vermektedir. Smart Energy, mühendislik, teknik ekspertiz, satın alma ve inşaat (EPC) firması olarak verdiği hizmetlerin yanı sıra, yatırımcı olarak da güneş enerjisi sektörünün gelişimine katkıda bulunmaktadır. Smart Energy’nin kendi GES (Güneş Enerjisi Santrali) yatırımları, 2017 yılı itibariyle yurtiçi ve yurtdışında toplam 100 MWp’e yaklaşmıştır. Smart Energy, kalitesini TUV SUD sertifikası ve m Veritas’tan ISO 9001:2008 sertifikası ile belgelemiştir. Türkiye’de ve Avrupa’da büyümeye devam eden Smart Energy, Çinli ortağı SUMEC ile birlikte Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Tembelova’da 23.500 metrekarelik alanda faaliyete geçirdiği güneş paneli fabrikasında üretim yapmaktadır.

You may also like...