Güneş Enerji Santrallerinde Elektrik Satmak Kârlı Mıdır? -Mansur Zafer TOPALOĞLU

12 Mayıs 2019 tarihlerinde Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karardan sonra yenilenebilir enerji sektöründe lisanssız GES yatırımlarında biraz hareketlilik başladı. Üstüne EPDK’nın açıkladığı 1 Temmuz 2019 itibarı ile gelen %14,98 elektrik zammı ile yatırımcı tarafında lisanssız GES’lere ilgi biraz daha arttı. Şuan yasa yeni olduğu için bazı maddeler üzerinde hala bir takım tartışmalar var.

Yeni yönetmelikte yatırımcıları ilgilendiren aslında iki madde var. 5-1-c ve 5-1-ç maddeleri. Nedir bu maddeler, avantaj ve dezavantajları nelerdir. Dilerseniz kısa bir bilgi vereyim. Bu açıklayacağım iki madde, konuyu sade anlatabilmek için kamuyu ve durumu belirsiz olan OSB’leri kapsam dışı tuttuğumu belirtmek isterim. Bu anlatacaklarım şahıs ve tüzel kişilere ait abonelikleri kapsamaktadır.

5-1-c maddesinde üretim ve tüketim aynı yerde, çatıda ve cephede olmak zorunda ve fazla elektriği satmak mümkün. Sözleşme gücü kadar (5 MW’ı geçmemek şartıyla) bir sınırlama var. Mahsup ettiğiniz elektriği hatta verirken bir iletim bedeli ödemez iken, hatta verip geri kullandığınız zaman bu miktar için iletim bedelini %50 indirimli ödüyorsunuz. Buda dağıtım şirketinin hattını akü gibi enerji depolama amaçlı kullandığınız için olduğunu düşünmüşler sanırım.

5-1-ç maddesine gelirsek bu madde için sözleşme gücü dışında bir sınırlama yoktur. Aynı ada parsel olmak şartı ile arazi veya çatıya kurmanız mümkündür. Fakat burada fazla üretilen elektrik için malesef bir ücret ödenmemektedir. Ayrıca hatta verirken ve hattan alırken  her ikisi içinde iletim bedeli alınmaktadır. Bu konuda 5-1-c maddesine kıyasla başvuranlara karşı bir hakksızlık yapıldığını düşünüyorum.

Şimdi gelelim esas konumuza. Yeni çıkan bu kanunla elektrik satmak kârlı mıdır ? Tabiki değildir. Çünkü artık kW satış fiyatı  13.3 dolar/cent değildir. Artık satış fiyatınız kendi tarifeniz olan (tek zamanlı aktif enerji bedeli) olan alış fiyatı üzerinden olacaktır. Bu düşük alış fiyatı amortismanı uzatacaktır. Mahsuplaşma yaptığınız zaman her ürettiğiniz 1 kW elektrik için ödeyeceğiniz bedel (Aktif Enerji Tüketim Tutarı + Dağıtım Bedeli + Vergiler) ödenmeyeceği için mahsuplaşma bedeli satış fiyatına göre avantajlı olacaktır.  Burada sözleşme gücü etken olduğu için çok fazla satış yapılacağı beklenmemelidir.

GES için fizibilite yaparken aslında tesisin yıllık elektrik tüketimine (aylık bazda ne tüketir) bakmak gerekir. Çünkü GES’ler hiç bir zaman her ay anı üretmezler. Bu yüzden tesisinizdeki tüketime göre ya fazla üretip fazla ürettiğiniz miktarı satacaksınız yada fazla tüketip üretemediğiniz miktarı elektrik faturası olarak ödeyeceksiniz. Burada Sözleşme gücü kadar GES kurulacak tesis için çok doğru bir analiz yapmak gerekir.

GES yatırımı yapmayı düşünüyorsanız bu sistemin çok uzun bir süre size kazanç sağlayacağını sürdürülebilir bir kazanç olduğunu unutmayın. Artık GES yatırımlarında amaç para kazanmak değil, tasarruf yapmaktır.

Kaynak: https://www.enerjiportali.com/gunes-enerji-santrallerinde-elektrik-satmak-karli-midir/

MANSUR ZAFER TOPALOĞLU
TEL: 0532 286 5848
E-Posta: mansteen@gmail.com / mtopaloglu@yasaenerji.com.tr

You may also like...