Nedret Ünlü: Kurulum işlerini yapan şirketlerin özellikle dizi eviriciler konusunda ki seçimlerinin daha da arttığını görmekteyiz

Kaco new enerji son olağan toplantısında gelecekte yenilenebilir enerji alanında önemli konulara dikkat çekti. Kaco son yıllarda tüm dünyada hem bağlı servisler hem de sertifikalı servis ortakları ile hizmet ağını hızla genişletmektedir. Kaco new enerji Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Nedret Ünlü Bey tüm dünyada sektörde etkin ve öncü bir rol almak istediklerini ayrıca gelecekte yenilenebilir enerji alanında bazı önemli tespitlerde bulundu.

Nedret Beyin sunumuna göre:”Eviricilerin zamanla sektörde farklı bir yere geldiğini sektörün kurulum işlerini yapan şirketlerin özellikle dizi eviriciler konusunda ki seçimlerinin daha da arttığını görmekteyiz” dedi. “ Ayrıca yapılan küresel ölçekli anketlere göre gelecek birkaç yılda dizi eviricilerin önemimin daha da artacağı ve seçimin bu yönde olacağı sonucuna varılmıştır” olduğunu belirterek dizi eviriciler konusunda Kaco new enerjinin bu taleplere ve eğilime hazır olduğunu söyledi.

Dizi eviriciler konusunu biraz açarsak santral açısından yatırımsal ve teknik açıdan oldukça uygun bir sistemdir. Bu avantajları sıralarsak;

  • Bu tip eviriciler sayesinde esnek tasarım imkânının olması,
  • Daha kolay, daha hızlı ve daha ucuz hizmet mümkün hale gelir,
  • Çoklu MPP izleyiciler mevcuttur, daha düşük yanlış eşleştirme kayıpları elde edilir,
  • Daha düşük aksaklık süreleri sayesinde daha hızlı yatırım geri dönüşü sağlanır,
  • Dizili eviriciler kullanılmasından kaynaklanan dizi izleme çözümleri gerektirmez,
  • Tüm mevcut izleme ve park kontrol sistemleriyle uyumludur,
  • Uzman servis teknisyeni gerekmez,
  • Proje ve konuma bağlı olarak tüm bileşenler için 5 yıl garantisi vardır

Kaco new enerjinin büyük ölçekte santraller için geliştirdiği blueplanet 125.0 TL3 modeline de dikkat çeken Nedret Ünlü, bu eviricinin de önemli artılarının olduğunu belirtti. “Bunların başında kolay yerleştirilmesi, hızlı kablolama yapılabilmesi, yüksek performansının olması ve en büyük artısının ise daha düşük yatırım maliyetinin olması olarak sıralanabileceğini“ söyledi.

Bir diğer önemli konu da depolama sitemlerinin gelecekte nasıl bir yol izleyeceği konusuydu. Bilindiği gibi depolama sistemleri son yıllarda hızla önem kazanan bir alan olmuştur. Her geçen gün bu alanda hızlı ve yenilikçi gelişmeler kaydedilmektedir. Nedret Bey burada konut ve ticari alanda olmak üzere depolama sistemlerinin hangisinde daha çok artılarının olacağına dikkat çekmiştir.

Kriterler Konutsal Ticari
%100 yenilenebilir hedefini karşılama hızına etkisi DÜŞÜK YÜKSEK
Tam fiyata kıyasla danışmanlık ve planlama bedeli YÜKSEK DÜŞÜK
kwh başına fiyat YÜKSEK DÜŞÜK
Şebeke istikrarına etkisi DÜŞÜK YÜKSEK

Tabloda da görüldüğü gibi daha çok ticari veya endüstriyel alanlarda depolama sitemlerinin hem maliyet hem de teknik açıdan daha uygun olduğunu söyleyen Nedret Ünlü depolama sistemleri alanında ki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve buna göre çözümler üreteceklerini belirtti.

Son olarak Kaco new enerji Türkiye Genel Müdürü Nedret Ünlü“ enerji sektöründe Kaco new enerjinin öncü olması yolunda yenilikçi, yatırımcıya birçok ürün seçeneğinin sunulması ve teknik hizmet konusunda müşteri odaklı çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Ayrıca enerji sektöründeki değişimleri ve gelişmeleri yakından takip ederek buna göre kendimizi sürekli yenilemekteyiz” olarak belirtti.

You may also like...