Genç Enerji’nin 3MW GES’i KACO inverterlerine emanet

Konya’da bulunan Genç Enerji Güneş Enerji Santrali; 3 MWe kurulu gücü ile ortalama 1.511 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Genç Enerji Güneş Enerji Santrali Konya’nın Beyşehir ilçesi Üzümlü Köyü bölgesindedir. Genç Enerji firmasına ait santral 3 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin 1129. Konya’nın ise 29. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye’nin 91. büyük Güneş Enerji Santralidir. GES’te KACO blueplanet 50.0 TL3 marka inverterler kullanılmıştır. Genç Enerji Güneş Enerji Santrali ortalama 5.000.000 kilovat saat elektrik üretimi ile 1.511 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Genç Enerji Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 1.587 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.950.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 5.000.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurt dışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 839.550 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Genç Enerji Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Genç Enerji GES 20 derece eğime sahip zorlu bir arazi üzerinde kurulmuştur.

You may also like...