COVID-19 YEKDEM’in sonu mu?

Uzun zamandır sektörde gelişmeleri uzaktan takip etmekteyim, bu COVID-19 günlerinde güneş enerjisi sektörü ‘nü arka planda bırakmak istiyordum. Yalnız sosyal medyada ve basın da takip ettiğim gelişmelere bakınca, sektörümüz bu virüsün ciddiyetini anlamadığını fark ettim. Lay Loy devam etmekte …

Bazı Canlı sohbetlerde herkes kısa sürede nasıl para kazanabiliriz derdinde. Bunu bilmemiz lazım Ülkemiz ve Dünyamız bir Savaş’ta, kurtuluş savaşında düşmanı yenmek için nasıl kilitlenmişsek şimdi de aynısı olması gerekir.

Ortalık da bir YEKDEM tartışması var, Türkiye’miz ve Dünya da ekonomi bir duraklamada ve belki daha kötüsü daha olabilir, inşallah olmaz. Böyle bir ortamda YEKDEM konuşmak ne kadar etik?

Bir düşünün Kurtuluş Savaşı zamanında siz hükümete diyorsunuz, ben bunu istiyorum bunu istiyorum. Bu ETİK’midir?

Ana gündem maddesi COVID-19 olduğu bugünlerde bazı gelişmeler oldu, resmi gazete de görmekteyiz. Bu gelişmelere bakarsak bana göre 2021 yılından itibaren YEKDEM’i unutabiliriz. Sektör yine bana kızacak, yalnız biz bir savaştan inşallah kazanıp çıkacağız, orada hepimiz BİRLİK olmamız lazım ve kalkınmak için ellinden geleni yapmamız lazım. İlk başta teşvik sistemi (YEKDEM) raf’a kalkması gerekir, yalnız Türkiye de değil bütün dünyada bu teşviklerin biteceğini dair iddia ya girebilirim.

Almanya da BES’ler bile uzun zamandır İhale ile verilmekte, Türkiye de neden olmasın?

Sektör dernekleri ve bazı büyük şirketler 31 Aralık 2020 de bitecek olan mevcut YEKDEM’in uzatılmasını istemekte. Bu bana göre zor olur, olsa bile yalnız bazı projelere olur gibi düşünmekteyim. Tüketici tarafından bakarsak ben uzatılmasın derim. Bir Tüketici ne derdi, neden şimdiye kadar kurmadınız? Bizim Türkiye de bir alışkanlık var, nedense her şey son dakikalarda hayata geçer ve ödeme yapılır. COVID-19 dan sonra çoğu şeyler değişecek, Enerji Yatırımlarında da çok değişimler olacak. Bekleyip görelim…

Dolar 7,00 TL üzerine fırladı, bu demek YEKDEM son tüketicinin sırtına vurulan ağır bir yük. Bir savaştan çıkınca böyle bir yük Türk halkının sırtıma yüklemek ETİK’midir?

Yazımı buradan YEKDEM yatırımcılarına bir sitem ile bitirmek istiyorum. Gecenler de sosyal medyadan YEKDEM den ödeme alan şirketlere Cumhurbaşkanımızın başlattığı #BizBizeYeteriz kampanyasına destek çağrısında bulundum. Bazı YEKDEM yatırımcıların nasıl insanlar olduğunu öğrendim. Beni Ukrayna, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerin GSM numarası ile Whatsapp üzerinden arayıp, bazıları da ağza allanmayacak kelimeler kullanarak üstüme geldiler. Belli ki suç duyurusunda bulunamam diye yurt dışı numara ve whatsapp dan aramaktalar. Buradan yeniden YEKDEM den ödeme alan şirketleri Cumhurbaşkanımızın başlattığı #BizBizeYeteriz kampanyasına davet etmekteyim ve #EvdeKal #MaskeTak #SağlıklıKal dileklerim ile gelecek COVID-19 konusunda görüşmek üzere.

Güneş Enerjisi Rüzgar Enerji EPDK Yenilenebilir YEKDEM GES RES BES JES Enerji Verimliliği Enver Eyoder Günder Gensed Güyad Türeb Jesder corona korona

You may also like...