Yeni Nesil “GOOGLE AMCA” Mühendisleri – Hasan YİĞİT

Bu yazımı Hürriyet Gazetesi yazarlarından Şükrü Kızılot Bey’in 1 Ekim 2006 tarihli yazısı ile başlayacağım.

ÇEKİCİ VURACAĞIN YERİ BİLMEK

BİR fabrikada, büyük bir makine aniden durmuş. Tamirciler geliyor, bir türlü çalıştıramıyor.

Sonunda, yaşlı bir tamirci bulmuşlar. Tamirci, makinenin etrafında dolaşarak, dikkatli bir şekilde kontrol etmiş. Sonra, kendini izleyenlere dönerek;

“Bana bir çekiç getirir misiniz?” demiş.

Çekiç gelmiş. Çekici eline alan tamirci, makineye yaklaşmış ve tespit ettiği bir yere çekici “TIK” diye vurmuş. O da ne? Makine, başlamış çalışmaya…

Patron, son derece memnun. Sormuş;

– Borcumuz ne kadar?

– 1000 dolar.

– Neee… Çekiçle makineye şöyle bir vurdun, o kadar. Bunun için mi 1000 dolar istiyorsun?

– Evet.

– Peki… O zaman bana ayrıntılı bir fatura düzenle. İstediğin 1000 doların ayrıntılarını görmek istiyorum.

Bunun üzerine yaşlı tamirci, faturayı düzenleyip, patrona uzatmış. Patron, faturayı almış ve dikkatle okumaya başlamış;

Çekiçle, makineye vurmanın bedeli: 1 dolar.

Çekici nereye vuracağını bilmenin bedeli: 999 dolar.

Toplam: 1000 dolar.

Şimdi bugün ki Blog’umla başlayalım;

Son zamanlarda sosyal medya araçları üzeri veya e-mail ile deli deli sorular ve çoğu da mantık dışı olan sorular gelmekte. Gelen soruların çoğu da yeni mezun mühendislerden gelmekte. Burada yeni mezun kelimesi tam anlamı ile bu yıl bitiren değil, 4-5 yıl önce bitiren de dahil. Gelen soruların çoğu 2014-2017 mezunları ve aktif çalışan gurubu.

Gelen soruların arasında teknik sorular da olsa çoğu mevzuatlarla ilgili. Burada ben kendime sormak istiyorum, bu arkadaşlar benim mevzuatlarla ilgili yazılarımı doğru dürüst okumadılar mı? Soruların tamamının cevapları benim yazılarımda ve mevzuatlarda yazmakta.

Teknik sorular da mevzuat soruları gibi mantık dışı:

İlk okul veya orta okul mezunlarında bu tür teknik/mevzuat soruları gelse normal görürüm; profillerinde örnek olarak “Project Development Manager” yazan birinden beklemem.

Bu kişinin sorduğu mantıksız soru da 5/1/C ve 5/1/Ç hangi tesislerde kullanılır. Bunu bilmeyen, bu pozisyonu hak etmiyor.

Bizlerin 70’ler, 80’ler ve 90’lar da üniversite zamanımızda ve iş hayatlarımızda “Google Amca” yoktu. Ben iyi hatırlıyorum, dersten sonra kütüphane ye gider, verilen ödevler için kitaplar ve dergiler arasında saatlerimizi çoğu zaman günlerimizi geçirirdik.

Bugünler de “Google Amca” diye bir yardımcı varken araştırmak zor mu geliyor?

Herkesin evinde ve cebinde “Google Amca” mevcut değil mi? Ben kendimi biraz şanslı görebilirim. İlk bilgisayarım 1980 yılında Amstrad 64 KB ve ilk X86 PC ‘de 286-12 Mhz (640 KB RAM ve 5 MB HD) ‘di, biz onlarla kendimizi yetiştirdik (anlayan anlar). İlk internet girişim 1988 yılında oldu, ve o zaman önümüzde yalnız siyah bir ekran ve birkaç kodlar vardı, şimdiki gibi “www” platformu yoktu (anlayan anlar).

Geçenler de sosyal medya da bir paylaşım da gördüm, buradan yeni mezunlara bunu paylaşmak istiyorum “Üniversite diploması mesleki eğitim diploması değildir, üniversite diploması kendini eğitebilmek diplomasıdır”.

Bunu maalesef yeni mezunların bir bölümünde göremiyorum. Bir Mühendis Tıp ve Hukuk hariç her şeyi yapabilme kabiliyetinde olması gerekir, bunu yapamıyorsa vahşi orman da yeri yok.

Gelelim yazımın başına “ÇEKİCİ VURACAĞIN YERİ BİLMEK”; bilgi bedava değildir. Ben araştırıp ve bunu değerlendire biliyorsam, sizlerde yapabilirsiniz.

Bunu yapamıyorsanız size tavsiyem “GAUSS Algoritma” kitabı alın, GAUSS Algoritmayı öğrenin ve sonunda GAUSS Algoritma ile ilgili teknik program yazın. GAUSS Algoritma matris hesaplama programını yazdıktan sonra, bütün soruların cevaplarını kendiniz bulursunuz.

Yazımın sonunda bu sefer biraz etik dersi verip kapatmak istiyorum.

  • Sosyal medya dışı gelen maillerin bazında soyad ve maili yazan kişi ile ilgili hiç bir bilgi yok; tek adı, mail adresi ve soru katalogu. İnsan önce kendisini tanıtması gerekmez mi?
  • Telefonla ararken Hasan Bey ile mi görüşüyorum ve arkasından direk sorular. İnsan önce kendisini tanıtması gerekmez mi?

Not:

  • Ben İŞKUR değilim. Ben tanımadığım kişiye nasıl referans olurum.
  • Bedavaya bilgi bugünden itibaren yok. Yazılarımı okuyun, orada bütün cevaplar var.
  • Mevzuat ile sorularınız olursa E-Devlet’e girin ve oradan EPDK’ya sorunuzu sorun.
  • Teknik sorularınız varsa bir mühendis araştırmacıdır. Kendiniz araştırın ve kendiniz bulun.
  • Yabancı dili olmayanın bu sektör de işi yoktur. Çoğu yazılar yabancı dilde.
  • Yeni nesil “Google Amca” mühendislerden dolayı yazmaktan bile soğumaktayım.

Hasan YİĞİT 11.09.2019


13 – 15 Ekim 2021
EIF Antalya da

 

You may also like...