25 Yıl performans istiyor musunuz? … “O zaman Güneş Enerjisi Santralinizi periyodik olarak baktırmanız gerekiyor”

GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALLERİNDE BAKIM VE ONARIM DA NELER ÖNEMLİ VE NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİR. BUNUNLA İLGİLİ DCH SOLARGİGA ŞİRKETİ PROJE VE GELİŞTİRME MÜDÜRÜ BİZE ÖNEMLİ İPUÇLARI VERDİ.
 

Güneş enerji santrallerinin kurulum sonrası bakımı ve onarımı neden önemlidir?

Türkiye’de geçen sene yapılan güneş enerjisi santralleri yıl sonuna yetiştirilmesi telaşından dolayı yatırımcıları ilerleyen yıllarda gerçek anlamda verim kaybı yaşamasına, konstrüksiyon çökmelerine ve panel bağlantı problemlerinden dolayı vb. verimlilik ve maddi kayıplar yaşamalarına sebep olacaktır. Bu durumların önüne geçmek adına EPC firma yetkilileri tarafından değil de bağımsız bu işin uzmanı kişiler tarafından yapılan önleyici bakım ve onarım hizmeti almak zorundadırlar. Bu işte uzman olan kişilerle çalışma yürütülür ise yatırımcıların şimdi ve ilerleyen yıllarda karşılaşacakları verimlilik ve maddi kayıpların birçoğunun önüne geçmiş olacaklardır.

GES bakımı ve onarımı nasıl yapılmalıdır?

Öncelikle ges bakım ve onarımı konusunda uzman kişiler tarafından uluslararası standartlara uygun kalibrasyonları yapılmış profesyonel ölçüm cihazları ile yapılmalıdır. Başlıca kontrol edilmesi gereken bileşenler fotovoltaik paneller, AC kablolar ve bağlantıları, DC kablolar ve bağlantıları, eviriciler (inverterlar), konstrüksiyon, OG ve AG, ana toplama panosu ve trafolardır. Tabi bunların kontrolleri sırasında kullanılacak ekipmanların standartlara uygun olmalıdır. Her problem için ayrı ayrı atanmış uzman personelimizle sizlere hizmet vermekteyiz.

Bakım – Onarım da önemli kriterler nelerdir?

Bakım onarımdaki en önemli kriter uzman kişilerin yatırımla ilgili bütün problemleri hızlı bir şekilde çözebilecek aksiyonu alması ve yatırımcının saha maliyetlerini optimize etmesi ve karını arttırılmasıdır. Buda sahanın verimliliğinin arttırılması ile ilgilidir.

GES Bakım ve Onarım maliyetleri nelerdir?

Bakım ve onarım maliyetlerinin Türkiye’de gerçek anlamda tabiri caiz ise fiyatların ayak altında olduğunu söyleyebiliriz. Sebebi ise herkesin bu işi bilmediği halde yatırımcının da bu konulara vakıf olmaması ve düşük maliyetle bakım yapılması tercihleri, piyasada bu işi profesyonel yaklaşımla ve uzman ekipler ile yapmaya çalışan firmaları zarara uğratmaktadır. Yatırımcılar ilk aşama için bizler gibi profesyonel firmaları sahalarına davet edecekler ve sahanın durumuna göre uzman ekiplerin yaptığı değerlendirmelere göre fiyatlandırma yapılmalıdır. Bizler Türkiye piyasasına girer iken çok yüksek maliyetlerde kazancı ön görerek bu piyasaya girmedik amacımız doğru ve dürüst iş yaparak verimliliği arttırmak ve yatırımcıların memnun olması amacı ile bu yola girdik.

GES Bakım ve Onarımın santral için nasıl bir gelir sağlar?

Standartlara uygun yapılacak testler ile ortalama verimliliği %2- %3 oranında arttırabiliyoruz. Diğer faaliyetler ise tam anlamı ile yerine getirilir ise bu oran %5-%6 seviyelerine çıkmaktadır. Diğer faaliyetler ise ; panellerin uygun makina ve teçhizatlarla temizliği, ot temizliği ve çelik konstrüksiyon/muhtiviyatlarının, OG sistemleri vb. düzenli olarak kontrollerinden geçmektedir.

DCH Solargiga firması olarak verdiğiniz hizmetler nelerdir?

 • Performans Testi
 • PV Modül ve tüm bileşen testleri
 • Tesis kullanım ömrünü değerlendirme
 • Fizibilite çalışmaları
 • İşveren adına mühendislik hizmetleri
 • Uygunluk gözetimi ve muayenesi TS EN 62446-1
 • Periyodik muayene TS EN 62446-1
 • Kurulum ve Montaj Kontrolleri UL 2703 TSEK 506, TS EN 62446-1
 • Tasarım doğrulama TS EN 62124
 • Kurulu güç doğrulama TS EN 61724,TS EN 61829
 • Elektrolümünans testi, Termografi testi
 • Hata tespit analizi
 • Tracker sistemlerinin test ve muayenesi TS EN 62817
 • İmalat süreci kontrolü

IEC TS 62941,TS EN 61215,TS EN 61646,TS EN 61730-1-2 UL1703,IEC 62930 EDITION 1 DRAFT, UL 4703,IEC 61727,IEC 62116,VDE 01261

 • Yükleme öncesi taşıma gözetimi IEC 62759-1
 • Modül ambalajı ve sevkiyat gözetimi IEC 62759-2
 • Periyodik Muayene

Bununla birlikte Due Diligence Hizmetleri de mevcuttur;

Bankalar, sigorta şirketleri ve üçüncü kişiler için saha inceleme ve durum tespit çalışmalarıdır.

Saha uygunluğu, proje-döküman kontrolleri, kurulum esnası ve kurulum sonrası doğrulama çalışmaları tarafımızca yapılır

You may also like...