Güneş panelim gerçekten garantilimi? – Mansur Zafer Topaloğlu

Merhaba sevgili enerjibaba okurları. Bu ilk köşe yazım ve bunun heyecanı ile şuanda çok konuşulmayan ama ileride çok duyacağınız bir konu hakkında giriş yapmak istedim.  Biliyorsunuz Türkiye’de her geçen gün bir panel üreticisi çıkıyor. (İsmini duymadığımız merdiven altı üretim yapanları saymıyorum bile).  Bu üreticilerin bir tanesinden panel aldığınız zaman garanti şartlarını biliyor musunuz ? Ne yaparsam yada ne yapmazsam garanti bozulmaz gibi koşulları belirten bir kullanma talimatı yada montaj talimatı veren bir firma var mı?  Bu konu şuan sektörün yeni olması ve şekillenmeye başlaması yüzünden çok konuşulmuyor.

 

Bildiğiniz üzere üreticiler tarafından verilen genel olarak aynı garanti şartları var. 10 yıl ürün garantisi, 25 yıl performans garantisi veriyor firmalar. Peki bu garantiler ne anlama geliyor. Adı gibi gerçekte varlar mı? 10 yıl ürün garantisi neyi kapsıyor ? Bunu soran yok. Yada üretici bununla ilgili net bir açıklama yapmıyor. 25 yıl performans garantisi daha vahim bir durum. Hangi şartlarda geçerli olduğu ile ilgili net bir bilgi maalesef yok. Sonuçta bunların temizlik dışında pek bir bakım durumları yok. Temizlik yaparken panelleri yıkacağınız suyun deiyonize olmasından tutun, kullanacağınız fırçanın panelin camına zarar vermeyeceğine kadar önemli bir konu. Tabi birde doludan dolayı oluşacak zararlar var. Firmalar buna garanti verebiliyor mu? Veriyorsa ne kadar şiddetle dolu yağışına kadar garanti veriyor. Bunlar zamanla yaşanan sıkıntılarla firmaların alacağı önlemler olduğunu şimdiden görebiliyorum. Her firma kendi ürününü dev yazılarla övüyor. Şu sertifikam var bu kadar performans garantim var gibi. Ama uygulamacılar ve son kullanıcıların esas görmek istediği bir sorun yaşandığı zaman o ürünün arkasında ne kadar durduğun. İşte burada garantinin önemi ve firmanın garantinin arkasında durması kendisini gösteriyor yada gösterecek.

Aldığınız panel ile ilgili bir sorun yaşadığınız zaman üretici size kullanıcı hatası dediği zaman ne yapacaksınız ? Bu konuda kim biliyor hangi haklara sahip olduğunu ? Kullanıcı ne yapmamalı diye bir bilgi mi veriyor üretici yada satıcı firma. İşte bu yüzden çok sorun yaşanacak.

Yerli Foovoltaik üreticide çalıştığım dönemlerde yaşadığım bir olayı aktarmak istiyorum sizlere; Farklı bir şehirde 1MW lık bir GES santralinde bir stringte yaşanan sıkıntı için müşteri şikayeti üzerine saha ziyaretinde bulunmuştum. Yapılan incelemelerde paneldeki diyotların yandığını gördük ve sahada sistem çalışırken bir yerlerde müdahale yapıdığını ve Junction boxlarda diyotların yandığını anladık. Bu panelleri fabrikaya getirmesi gerektiğini ve J-Box ların değilmesi gerektiğini belirttik müşteriye. Sonrasında panellerin sahadan fabrikaya gelme şeklini hiç sormayın. Gelen panellerin tesiste EL-Test’lerini yaptığımızda ilk fabrika çıkışına gore bir çok mikro çatlakların oluştuğunu gördük. Bunu size niye anlatıyorm. Bu işte nakliye çok önemli. Panellerin montaj esnasında üzerine ne kadar basmamamız gerekiyor ise taşınmasıda o kadar çok önemlidir. Bu gibi konularda üretici size direk kullanıcı hata diyebilir. Bazı zamanlarda gerçekten haklı olacaktır.

EL-Test ekran görüntüsü

Kullanıcı için  sevkiyat ve montaj konusunda bir talimat olmalıdır. Talimatta bu kurallara uymadığınızda ürünü garanti kapsamından çıkartmış oluyorsunuz. Şeklinde bir ibare olmalıdır. Özellikle büyük projelerde (çok adetli panel alımlarında) garanti ile ilgili üreticiden mutlaka bir belge almanız  gerekli ve bu belgede seri numaraları mutlaka olmalıdır.  Seri numarası olmadığı taktirde hangi ürüne garanti verildiği belirtilmemiş olacak ve sonrasında sıkıntı yaşanma durumu ortaya çıkacaktır.

Büyük projelerde hızlı ve bilinçsiz montaj yapan çok firma var. Bunları kimi zaman sosyal medyada paylaşılan fotoğraflardan kimiz zaman denetim ve bakım yapan firmaların paylaşımlarından görebiliyoruz. Bu durumda işi yapan yüklenici firma zaten 2 yıl size garantiyi kendisi verdiği için bu süreçte oluşabilecek montaj sorunlarını zaten size yansıtmayacaklardır. Sonrasında yaşayacağınız sorunlarda sözleşme sonra erdiği için hukuki açıdan bir hak idda edemeyeceğiniz için doğrudan üreticinin yolunu tutacaksınız. Sonrasında üretici eğer yaparsa bir inceleme, sonuç olarak montaj hatası diyip işin içinden çıkacaktır. Siz de malesef ortada kalacak ve yıllarca mahkemelerde hakkınızı arayacaksınız.

Sonuç olarak alacağımız tüm ürünlerde olduğu gibi solar panellerde de garanti şartlarımızı iyi bilmemiz gerekir. Diğer ürünlere göre daha uzun bir garanti kapsamı olduğunu düşünürsek  bu ürünlerde garantinin ne kadar önemli olduğunu gösterir. Açıkçası ürün çok büyük bir kusura sahip değilse ilk 2-3 yıl çok sorun yaşatmaz. Kullandıkça ve ısındıkça ortaya çıkacak sorunlar var ki bunlar olduğunda ne yapacaksınız bu konuda çok dikkatli olmak gerekli.

 

Mansur Zafer TOPALOĞLU, 11.11.2018

 

 

 

 

 

 

 

You may also like...