Temiz enerji işbirliğinden yoksullukla mücadeleye destek!

Alman devi KACO ile EkoRE arasındaki anlaşmada TİDER’e bağış maddesi

Güneş enerjisi sektöründe dünyanın en büyük fotovoltaik invertör üreticilerinden olan uluslararası Alman şirketi KACO New Energy, Türkiye’nin önde gelen yenilenebilir enerji firması EkoRE ile imzaladığı işbirliği anlaşması uyarınca, satışı gerçekleşen her invertör için Temel İhtiyaç Derneği TİDER’e bağışta bulunacak.

Yenilenebilir enerji alanında imzalanan işbirliği anlaşmasından çifte fayda çıktı. Teknolojiye yaptığı yatırımlarla öne çıkan Türkiye’nin öncü yenilenebilir enerji firması EkoRE’nin, Almanya merkezli dev invertör üreticisi KACO ile yaptığı sözleşme ile bir yandan Aydın’daki güneş enerjisi santraline dünya standartlarında invertörler kazandırılıyor, diğer yandan TİDER’in yoksullukla mücadelesine destek sağlanıyor.

EkoRE Yönetim Kurulu Başkanı H. Serhan Süzer ile KACO Türkiye Ülke Müdürü Nedret Ünlü arasında imzalanan anlaşma uyarınca, EkoRE’nin Aydın’da yapımına başladığı 8MWp gücündeki güneş enerji santralinin invertörleri KACO tarafından tedarik edilecek. Anlaşma sürecinde, EkoRE’nin de destekçileri arasında bulunduğu TİDER konusunda bilgilendirilen KACO yetkilileri, Destek Market ve Destek İK projeleriyle dezavantajlı kesimlere temel ihtiyaç maddeleri ve iş olanağı sağlayan derneğin misyonundan etkilenerek TİDER’in sponsorları arasında yer almaya karar verdi. Bu yönde hazırlanan anlaşma ile KACO New Energy Ltd. Şti., EkoRE tarafından alımı gerçekleşecek invertörlerden elde edeceği gelirin bir bölümünü TİDER’e bağışlayacak.

Böylelikle EkoRE’nin Aydın projesi ile başlayan ve KACO ile uzun soluklu bir işbirliğine dönüşmesi planlanan süreçte, Bağcılar’da yeni bir Destek Market açmayı hedefleyen TiDER’in sponsorları arasına yüz yılı aşkın geçmişiyle köklü bir uluslararası firma daha katılmış oldu.

Serhan Süzer (EkoRe) – Nedret Ünlü (KACO)

KACO New Energy GmbH hakkında:

Üç kıtada üretim yapan, 78 ülkede yer alan yaygın şube ağıyla KACO New Energy, dünyanın en büyük FV invertör üreticilerinden biridir. Stuttgart yakınlarındaki merkezi, Alman mühendisliğinin kalesi olarak bilinen bir bölgededir. KACO Grubu 2014 yılında 100. yıldönümünü kutlamıştır. 1950’li yıllarda şirket, bugünün FV invertörlerinin atası olan elektromekanik doğrayıcıların dünya çapında en büyük üreticisiydi. Bu teknolojinin öncüsü olarak KACO New Energy, 1998 yılında ilk trafosuz solar invertörü üretmiş ve patentini alarak dünyaya bu teknolojiyi tanıtan ilk firma olmuştur. Sadece solar inverter üretimine odaklanmış olan KACO New Energy yatırımcılarına terzi işi çözümler sunmaktadır..

Eko Yenilenebilir Enerjiler A.Ş. (EkoRE) hakkında:

Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektöründeki öncü şirketlerinden Eko Yenilenebilir Enerjiler A.Ş. (EkoRE), mühendislik, tedarik ve inşaat ekibi ile dünya çapında müşterilerine yenilikçi, güvenilir ve yenilenebilir enerji çözümleri sunmaktadır. Küçük ölçekli ev sistemlerinden büyük ölçekli santrallere kadar geniş bir yelpazede anahtar teslim sistemiyle hizmet veren EkoRE, finansman, mühendislik, tedarik, inşaat ve sonrasına uzanan bir süreçte proje yönetme uzmanlığına sahiptir. EkoRE, müşteri odaklı yaklaşımı, deneyimli ekibi ve dünya standartlarına uygun kalite arayışı ile faaliyet gösterdiği yenilenebilir enerji sektöründe mükemmeliyet standartlarının ölçütü haline gelmeyi ve bunu sürdürmeyi amaçlamaktadır.

TİDER hakkında:

TİDER (Temel İhtiyaç Derneği) insanların temel ihtiyaçlarına adil ve eşit şekilde ücretsiz olarak ulaşabilmesi için çalışmalar yürüten ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Yoksulluk sınırı altında yaşayan insanların öncelikle temel ihtiyaçlara ulaşabilmelerini, ardından iş edinip kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlayarak Türkiye’de yoksulluğu azaltmayı amaçlamaktadır.

Dünya standartlarındaki sistemiyle Türkiye’de bir ilk olan ve hem ekolojik hem de sosyal fayda yaratan Destek Marketlerin birincisi, 2015 yılında İstanbul Maltepe’de açıldı. Destek Market’te bugüne kadar beş bine yakın ailenin gıda, temizlik ürünleri ve kıyafet gibi temel ihtiyaçları karşılandı. Proje kapsamındaki Destek İK ile 50’nin üzerinde kişi iş sahibi yapıldı. TİDER ikinci Destek Marketi, Bağcılar – Esenler hattında 2017 yılı içerisinde hayata geçirmeyi hedefliyor.

 

29.05.2017

You may also like...