Hotspot’lardan dolayı değişmeyen modüller – umursamayan üretici

Almanya da PV Magazine dergisinin sektördeki siyah koyunları bulmak için yaptığı bir çağrı üzere çoğu gelen yazılarda kalite sorunları üzere şikayetler vardı. İlk yazısında PV Magazine modüllerdeki cam kırılması ve hotspotlarla ilgili. Daha doğrusu bu sorunlardan dolayı üreticilerden değiştirilmeyen modüller.

Hotspotlar, aşırı sıcak hücreler ve cam kırılması – ve öbür taraftan iletişimi zorlayan bir üretici. İşletmecinin yaşadığı tecrübe derginim kalite platformu “kara koyunlar” da yalnız olmayacak. İşletmeci açıklamasında hotspot bölgesinde geri kalan hücrelere karşı 80 derece bir fark olduğunu ifade etti. Üretici yalnız camı kırılan modülleri değiştirmiş, kalan modüllerin değil..

Hatta daha sinir bozucusu olan. Bu tür sorunlar da (Hotspot, çam kırılması v.s.) üretici ile garanti koşulların belirlenmesi ve nasıl kanıtlanması ile ilgili sözleşmede hiçbir sözün geçmemesi. Solar parkı kuran ve üretici ile anlaşma yapan EPC şirketi çoktan beri iflas etmiş ve ortada yok.

 Sözleşmelerde eksikler mevcut

GES işletmecisi için sözleşme çok önemlidir. Hotspotlarda , daha çok arazi GES’lerinde garanti şartlarında bunlar belirlenmemiştir, garanti şartlarında yazılı olsalar bile. Termografi kameralar ile hotspotlar sıcaklık farkı ile belirlense bile üreticiler tarafından çoğu zaman santralın performansını etkilemez gibi ifadeler ile geri çevirmekteler.  Kaç hotspot kabul edilemez ve kaçınılmaz olduğu sözleşmeler ile belirlenmesi gerekiyor.

Bu sorun ile ilgili detaylar:

GES:

Megavatlar büyüklüğündeki GES’in bir bölümü 2011 yılında ve kalanı 2012 yılı başında sisteme elektrik vermeye başladı. Modüler iki tanınmış üretici tarafından tedarik edilmiş. Her iki üreticinin modüllerinde işletmecinin verdiği ifadeye göre sorunlar ortaya çıkmış. PV magazine olarak ilk önce üreticinin biri ile bağlantıya girdik. Bu üreticinin Güneş Enerji santralde 15.000 tane modülleri mevcut. GES kurulumu yapan EPC firması iflas etmiş. İşletmeci EPC firmasının üretici ile yaptığı sözleşmeyi mahkemeden aldığı karar ile kendisine geçirmiş.

 Hatalar: 

Bakım vesilesi ile 2014 yılında yapılan denetlemede termografik kamera ile 4 modül de hotspot ve 11 modül de aşırı sıcak hücreler ve 8 modül de cam kırılması tespit edilmiş. İşletmeci bu hataları üreticiye tüketici haklarını kullanıp şikayet etmiş. Termografi kamera ile ölçümler yapılırken komşu hücreler arasında 80 dereceye kadar farklar tespit edilmiş.

Satış sonrası servis:
İşletmeci bunun zor olduğunu hissetmiş. Bir form gönderilmiş, ancak prosedürün nasıl işleyeceği ile ilgili bilgi yokmuş. Elektronik postalar karşı taraftan hiç işleme alınmamış. Sonunda üretici tarafından düzeltmeyi kabul etmiş, sekiz kırık cam dan yalnız dördü değiştirilmiş. Diğer çamlar neden değiştirilmediği ile ilgili bir açıklama yapılmamış. Hotspot ve aşırı sıcak hücreli modüller ile ilgili üretici belirli koşullar olduğunu söyleyip geri cevirmiş, yalnız bu koşulları 2-3 sefer istemesi halinde bile göndermemiştir.

İşletmecinin Talebi:

İşletmecinin isteği gelecek te bu sorunların yaşanmaması için şikayet ve garanti koşulları ile ilgili ortak anlaşmaya varmak. İşletmeci modül üreticisine bununla ilgili taslak gönderdiği halde üretici tarafından şimdiye kadar hiçbir cevap ve karşı taslak gelmemiştir.

 

05.10.2015

You may also like...