Engel TAŞTAN: “Her zaman olduğu gibi bazı sorunları artık yüz üstüne çıkarmamızın faydalı olacağını düşünüyorum.”

Her zaman olduğu gibi bazı sorunları artık yüz üstüne çıkarmamızın faydalı olacağını düşünüyorum. Özellikle bunlar göz ardı edilen meseleler ise güç birliğimiz ile çözüme savuşturabilmeyi ve artık sırada ki farklı sorunlara iyileştirmeler getirebilmeyi tabiri caiz ise ‘sektörün yerinde saymasına’ dur demek istiyoruz. Şuanda Dünyada panel fiyatları, hücre fiyatları o kadar düşük bir durum da olduğu halde akıllara yine aynı iki soru geliyor… Çözüme kavuşturulamayarak yıllardır artarak süre gelen bu sorularımızı izninizle tekrar hatırlatmak istiyorum.

  1. Türkiye’de mevcut Panel üreticileri hücre alımı, cam alımı, yani panel ham madesi alımlarında bir yerli üretici olarak neden ek vergilere tabi tutuluyor? Türkiye’de bir hücre üretim olmadığı halde güneş panel cam üretimi yapan benim bildiğim bir şirket olduğu halde neden devlet tarafından gözetim gibi Anti dumping uygulamaları ile karşılaşıyor?

 

  1. Mevzu bahis gözetim anti dumping ve yüksek KDV’ler olmasa Avrupa’dan gelen ve bir çok Uzak Doğu’dan gelen Trier1 üretici şuanda Türkiye’de birçok üretici ile JV kurmuştu. Yatırımcılarımızda daha uyguna panel alıyor olacaktı. Çünkü ham maddeyi Trier1 üretici sağladığı için ve fabrika da Trier1 panel üretildiği için Türk PANEL üreticilerimizin global pazarlarda reklam yapma şansı daha da fazla artmış olacaktı.

 

  1. Neden yatırımcılarımıza daha fazla yatırım yapabilmeleri için fırsat sağlanmıyor? Daha uygun yatırım maliyetleri ile daha fazla istihdam oluşturmaları icin EPC firmaları neden desteklenmiyor?

 

  1. Neden Avrupa’da veya aktif global pazarlarda yatırımcılar 17-20 dolar civarı panel satın alımlarını gerçekleştirirken Türkiye’deki yatırımcılarımız Türk Panellerini 22 dolar civarlarında alamasın veya dış pazardaki fiyatlar ile 17 -20 dolar civar ile satın almasınlar?

 

  1. Anti dumping ve Gözetim durumları nasıl sonuçlandı? Türkiye’de 46 üretici vardı, Şimdi belki 4 üretici kaldı… Teslimatları yetiştiremediği için şuan da KDV, Anti dumping ödemelerinin yanı sıra yatırımcılar cezaymış gibi vergi ödüyor… Neden bu önemli konularda Güyad, Gensed mevcut üreticilere destek olmuyor sesleri olmuyor? Dernek demek Sektörün mevcut önemli sorunlarını dile getirmek çözüm sağlamak sesi olmak değil midir? Şuan da belki de en önemli konuların başında yer alan bu sorunlar için birçok kisinin ”artık yeter açılsın bu kapılar dernekler çalışmıyor hâlâ bir uzlaşma ve çözüm birliği sağlayamadılar” dediklerini duymuyorlar mı yoksa duymak istemiyorlar mı?

 

  1. Panel konularında göz ardı edilen meseleler ile Günder’in başarısız olduğunu maalesef bir çoğumuz biliyoruz. Bu eleştiriyi GÜNDER’e üye olduğumuz halde yapıyoruz. 2017’de ön safhada bu durumlar ile karşılaştık ve Gözetim Anti dumping iptali için 46 Üretici uzlaşarak ve beraberinde birçok riski göze alarak seslerini duyurmayı başardı. Bizler Sektör ana tedarikçileri olarak bu sorunların sektörün gelişimine ve sürdürülebilirliğine engel olacağını dillendirdikçe ‘muhatap’ sayılmadık. Dolayısıyla ana üreticilerin muhatap dahi sayılmadığı bu düzende ne yatırımcı ne de EPC’lerimiz maalesef sorunlarını çözüme kavuşturmadı. Sonuç olarak 2018’de birçok şirket kapatıldı ve tekrar ediyoruz şuanda 46 üreticiden belki 4 Panel fabrikası üretimine devam edebiliyor. Diğer taraftan makineleri eskidi çünkü 4 BASS plan, Sektör şuan da 5 Bass Türkiye’de, global pazarda 9 oldu. Fakat bizler yatırımcılara hâla 5 Bass Panel sunuyoruz. Global pazar 400 W 450 W Panel alırken bizim yatırımcılarımız 320  W 380 W paneller ile santrallerini tamamlıyor.

Neden Gensed Başkanı Halil Demirdağ , Günder Başkanı Kutay Kaleli , Güyad Sektörün Şikayetlerini Ekonomi  Bakanlığımıza ulaştırmada aracı veya destek sağlayamıyor?

  1. Her şey çözülmüş gibi bir de şuanda Inverter hususunda Antidumping konuşulması ayrı bir konu… Şuanda 2018, 2019 zararlarını kapatmak ile ayakta durmaya çalışan sektörümüz ve yatırımcılarımız şimdi yeni vergiler ile mi karşılaşacak? Global pazarlarda  inverter mW fiyatları 30 bin 40 bin dolar iken yatırımcı ek vergiler ile mW satın alımlarını 2-3 Inverter üreticilerinden 60 bin 70 bin dolar civarlarında mı alacak?

Tekrar soruyoruz ki neden Gensed / Günder / Güyad resmi bir açıklama yapmıyor? Şuan da asıl sorumluluklar var iken neden bizler bu sorunların cevaplarını bulamıyoruz? Korkacak bir durum mu var? Neden gözler Çin Panel Çin Inverterler üzerinde? Avrupa markalarının İsrail markalarının 80%’den fazla Inverter markasının Çin’de üretildiği bilinmiyor mu? Türkiye olarak Çin Hükümeti ile Covid-19 sürecinde sektörün a’dan z’ye tüm yerli yabancı tedarik ve teslimat kısımlarında sorun yaşadığımızı görmedik mi? O halde bilinmiyor olacağını düşünmüyorum.

  1. Diyelim ki Türkiye’de Goodwe olarak üretim yapacağız. En başlangıçta dahi küçük bir örnek vermek gerekirse, bizim Inverter ön kapakları AIMg3 döküm baskı yapılıyor. Türkiye’de döküm baskı yapılıyor mu ? Cevabı maalesef Hayır. Döküm baskı Çin’de yapılıyor ve Türkiye’ye geliyor. Şimdi sadece bir Türkiye pazarı için Goodwe döküm baskı fabrikası mı açacak?

Neden Gensed / Günder / Güyad Antidumping Gözetim gibi konularını gündeme getirmiyor? Sosyal medyadan cevap alamazsak resmi olarak e-maillerimizi iletiyor olacağız. Başkanlardan cevap niteliğinde açıklamalarını rica ediyoruz. Cevap’larımıza ulaşamaz isek sosyal medyadan sesimizi duyurmaya devam edeceğiz.

You may also like...