ENEREX fuarından ayrılma nedenim… – Hasan YİĞİT

31 Ocak 2020 tarihinde Antalya da merkezi bulunan ve  aynı zaman da EkoEVD şirketi adında Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanlığından onaylı EVD (Enerji Verimliliği Danışmanı) Şirketi olan ANTSA Enerji, Enerex Fuarına katılmak için ANFAŞ’a  geldi ve Enerex fuarına kayıt ettik.

Sorun bundan sonra başladı

O günün akşam saat 22:17’den ENEREX Fuar yöneticisi tarafından bir mesaj gelmektedir ,

Mesajın içeriği:

“Hasan Bey Tevfik beyle konuştum bana ne dedi biliyor musunuz eğer o adam girerse ben geri çekilirim ve bütün eyoderi de çekerim dedi arayın konuşun şimdi”

3 Şubat 2020 tarihinde ANFAŞ yönetimi ile bu konu ile ilgili bir görüşme yaptım. Görüşme de EkoEVD ve Antalya da bulunan başka bir Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanlığından onaylı başka bir EVD şirketi ile beraber Enerex Proje Yöneticisi tarafından “kara listeye” koyulup fuara katılamayacaklar olarak talimat verildiğini de duydum ve şok oldum.

Sonuç beklediğim sonuç olmadı. Ben fuarın sorunsuz yapılması için susma kararı aldım ve fuara engel olmamak için fuar bitişinde ayrılacağımı bildirdim.

Arkasından ANTSA & EkoEVD Şirketin sahibi Alpay Kozok ile telefonda durumu konuştum. Kendisini ANFAŞ Yön. Krl. Bşk. Ali Bıdı’nın aradığını ve Perşembe günü kendisi ile görüşeceğini telefonda söyledi.

3 Şubat 2020 tarihinde 4 ay’ı geçkin hep kendim hazırladığım Fuar tanıtımı paylaşımlardan bir tanesinde hazırlayıp Sosyal Medya da kendi özel hesabımdan (Hasan Yiğit ve Enerjibaba profillerinden) paylaştım.

O tarihi kadar paylaşımlarım ANFAŞ yönetiminden her zaman beğenilirdi ve hiçbir sorun olmadı.

Nedense 4 Şubat 2020 tarihinde ANFAŞ dan aradılar, kendi özel sayfamda paylaştığım olan bu paylaşımı kaldırmamı istediler, ben karşı çıktım.

Paylaşımda Enerji Ve Tabi Kaynaklar Bakanlığından onaylı katılımcı 4 EVD şirketlerin logoları bulunan bir paylaşımdı.

ANFAŞ Yönetimin “KENDİ SAYFAMDAN” kaldırmamı istedikleri paylaşım;

Kendi sayfamdan bir paylaşımı kaldırmam benim kırmızı çizgilerimden biidir. Yukarıda  bulunan paylaşımda sizlerinde gördüğü gibi ANFAŞ’ı, ENEREX’i ve 4 EVD Şirketlerini kötüleyecek ve küçük düşürecek hiç bir ifade yoktur.

Bana göre nedeni, birileri burada bulunan EkoEVD logosundan rahatsız olmasıdır.

6 Şubat 2020 tarihinde ANTSA & EkoEVD sahibi Alpay Kozok ANFAŞ Yön. Krl. Bşk. Ali Bıdı ile görüşme sonrası geri çekilme kararı aldığını bildirdi.

Enerex fuarına bir şirket’in isteği üzere istenilmeyen şirketlerin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığından onaylı ve izin almış  Enerji Verimliliği Danışman (EVD) şirketi olması daha büyük bir vahim sorun. Türkiye de Bakanlıktan onay almış Enerji İşleri Genel Müdürlüğü  internet sayfasındaki verilere göre Türkiye de yanlız 45 Şirket vardır.

2 tane EVD Firmasının fuara katılamazlar listesini konulması bana göre rekabete aykırılıktır ve fuara gelen ziyaretçilere karşı yapılmış büyük bir ayıptır. Ayrıca kendi özel sosyal medya adreslerimden bir paylaşımım çektirilmesi başka bir ayıptır.

Böyle bir fuar organizasyonun içinde olmamak için fuar koordinatörlüğünden 4 Şubat 2020 tarihinde geri çekildim.

 

Takdiri kamuoyuna bırakıyorum.

Hasan YİĞİT

 

Not 1:: 14 Şubat günü Anfaş tarafından açıklamada benim dışarıdan destek verdiğim yazılmakta. Bir taraftan doğrudur, yalnız beni tanıyan ve sektör iyi bilmektedir ben bu fuar için 7/24 çalıştığımı ve fuar koordinatörlüğümü yaptığımı. Ben yalnız dışarıdan destek veren biriysem, neden bana hasan.yigit@enerexantalya.com resmi bir mail adresi verildi ve ANFAŞ tarafından Anfaş ve Enerex logolu ve “Fuar Koorinatörü” olarak kartvizit bastırıldı. Ayrıca bu açıklama 4 Şubat 2020 tarihinde ANFAŞ tarafından katılımcılara gönderilen Ali Bıdı imzalı açıklama ile birbirini tutmamaktadır.

Not 2: Bu gelişmelerden önce 2 sefer başka sepeblerden dolayı geri çekilme arifesindedim, ANFAŞ yönetimi ile görüşmelerden sonra Fuarın gerçeklesmesiı için kendimi geri plana atmıştım.

Not 3: Bütün burada yazılan bilgiler Whatsapp ve e-mail olarak mevcuttur.

Not 4: Eski Şarampol doğumlu, Sarı Keçili Yörüğü ve Antalya -Burdur bölgesi sevdası olarak, bölgede ve bütün Türkiyede Enerji alanında doğru bilgi paylaşımlarıma köşe yazılarım ile devam edeceğim. Bölgem için yeni görev verilirse gönülden her zaman desteğim olacaktır.

You may also like...